Bēgļi Latvijā ir realitāte, otrdien LTV raidījumā "Rīta Panorāma" pauda bijušais Latvijas prezidents Valdis Zatlers.
"Bēgļi ir realitāte. Viņi nāk, nedomājot par to, kur viņi nokļūs un kas viņus sagaida," intervijā sacīja Zatlers, norādot, ka šobrīd problēma vairs nav pozīcija par vai pret bēgļiem, bet tas, ka Latvijai nav rīcības plāna gadījumā, ja bēgļi ieradīsies.
Viņš norādīja, ka valdībai savlaicīgi jābūt plānam, kā viņus uzņemt, integrēt, kā mainīt likumus, lai varētu viņiem diktēt noteikumus, sakot – "jā, mēs varam palīdzēt, bet tādā veidā, kā esam izdomājuši, kas būs labi jums un mums".
Viņš sacīja, ka šobrīd šādi teksti no valdības nav dzirdami, kas liecina par to, ka politiķi nevēlas risināt patvērumu meklētāju jautājumu. Kritiku bijušais prezidents veltīja arī partijai "Zaļo un Zemnieku savienība" (ZZS), norādot, ka nav pārsteigts par partijas vēlmi būt pēc iespējas tālāk no nepopulārajiem lēmumiem saistībā ar bēgļiem
Bijušais prezidents pauda viedokli, ka politiķiem būtu jāizrāda lielāka iniciatīva bēgļu jautājuma risināšanā, taču pēc Zatlera domām, pašlaik neviena varas partija nevēlas pieņemt nepopulārus lēmumus.
Jau vēstīts, ka iepriekš valdība vienojās, ka Latvija labprātīgi uzņems 250 bēgļus. Tomēr Eiropas Komisijas (EK) jaunā piedāvājuma ietvaros valstij būs jāuzņem papildus 526 bēgļi.
Koalīcijas atbalsta bēgļu uzņemšanai nav, to žurnālistiem ceturtdien pēc Saeimas sēdes apstiprināja ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis, uzsverot, ka to neatbalsta ne Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS), ne Nacionālā apvienība (NA).
Pēc Brigmaņa domām premjerei Laimdotai Straujumai šo jautājumu vajadzēs apspriest ar Eiropas Savienības (ES) partneriem un stingri paust nostāju, ka Latvija nevēlas uzņemt papildus bēgļus, jo ekonomiskā situācija to neatļauj.
Savukārt NA jau vairākkārt paudusi nostāju – partijas deputāti uzskata, ka masveida migrācija rada riskus Latvijas nacionālajai drošībai.
Saeima ceturtdien ar balsu vairākumu nodeva Nacionālās apvienības (NA) frakcijas rosinātos likumgrozījumus Patvēruma likumā, kas paredz, ka bez Saeimas piekrišanas Latvija nevarētu uzņemt papildu bēgļus, Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu un Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijām.