Iestājoties siltākam laikam, Latvijas ūdenstilpnēs samazinās ledus biezums un ledus kļūst trauslāks, palielinās ielūšanas iespējas ledū, tāpēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) atgādina, ka šobrīd uz ledus atrasties ir bīstami.
Pavasarī ledus segas biezums ir nevienmērīgs un nav tik elastīgs kā ziemas sākumā, kā arī tas ir neizturīgs vietās, kur ūdenskrātuvēs ietek siltāks rūpnieciski izmantots ūdens, upju grīvās un sašaurinājumos, kuģošanas ceļos, zvejnieku izcirsto āliņģu vietās. Ledus izturību mazina arī iesalušas niedres, krūmi vai citi priekšmeti. Tāpēc pastaigas pa ledu vai atrašanās uz tā makšķerējot ir bīstama, jo, ja vienā vietā ledus sega vēl ir bieza, tad turpat blakus tā var būt jau plāna.
Lai gan Latvijas ūdenstilpnes vēl joprojām pārsvarā klāj ledus sega, vietām ledus segā ir izveidojušies lāsmeņi un zem ledus ir vižņi, bet dažviet uz ledus ir ūdens kārta, kas veicina ledus kušanu. Straujākos upes posmos ledus sega ir nepilna vai veidojas ledus krāvumi.
Sestdien, 3.martā, ugunsdzēsēji glābēji pēc ielūšanas ledū izglāba divus cilvēkus, savukārt, vēl viens cilvēks izglābts no nosalšanas uz ledus. Plkst. 16:38 VUGD saņēma informāciju, ka Bērzes upē pēc vizināšanās uz ledus gabala ir iekritis 12 gadus vecs zēns. Līdz brīdim kamēr ieradās ugunsdzēsēji glābēji, otrs zēns turēja ūdenī iekritušo zēnu aiz rokām un neļāva pakļūt zem ūdens. Ugunsdzēsējs glābējs hidrotērpā nokļuva līdz zēnam un nogādāja viņu krastā, un nodeva mediķiem. Plkst. 15:02 VUGD saņēma informāciju, ka jūrā, pie Bolderājas, ledū ir ielūzusi 18 gadus veca sieviete. Ugunsdzēsēji glābēji nokļuva līdz sievietei un nogādāja viņus krastā. Savukārt, plkst. 17:26, VUGD saņēma informāciju, ka Aizkrauklē, Daugavā uz ledus, atrodas vīrietis, kurš ar grūtībām pārvietojas. Kad ugunsdzēsēji glābēji nokļuva līdz vīrietim, viņš bija pakritis uz ledus. Ugunsdzēsēji glābēji vīrieti nogādāja krastā.
"Iestājoties pavasarim, katru gadu VUGD ir jāglābj ledū ielūzuši makšķernieki, kā arī bērni un pieaugušie, kas nenovērtējot ledus trauslumu, pa to pastaigājas, riskējot ar savu dzīvību. Vienkāršu padomu ievērošana sekmē cilvēka izglābšanos pēc ielūšanas ledū," norāda VUGD priekšnieks majors Oskars Āboliņš.
Šogad ugunsdzēsēji glābēji jau meklēja un izvilka no ūdens tilpnēm divus noslīkušus makšķerniekus - Ķīšezerā un Pečoru ezerā, un vienu vīrieti, kas noslīka pēc pastaigas pa ledu. Savukārt, no jūrā peldoša ledus gabala nocēla trīs makšķerniekus, Daugavpilī no noslīkšanas izglāba vienu makšķernieku. Vēl septiņi cilvēki izglābti pēc ielūšanas ledū.
Diemžēl makšķernieki, kas atrodas uz ledus, rada maldīgu priekšstatu bērniem, ka ledus vēl ir drošs un pa to var pastaigāties. VUGD aicina vecākus stāstīt saviem bērniem, cik bīstami ir atrasties uz ledus šajā laikā vai arī vizināties uz ledus gabaliem un kādas šādām darbībām var būt sekas.
Avots: nra.lv
VUGD: Atrasties uz ledus jau kļūst bīstami
Autors LaukuDzive.lv 05/03/2012 Ziņas · 0 komentāri
Atslēgas vārdi: bīstami, ledus, ledus biezums, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, VUGD
Saistītie raksti