Visvairāk ērču pļavās un krūmājos

Lielāko ērču blīvumu šopavasar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi konstatējuši saulainās vietās – pļavās un krūmājos. Veicot mērījumus, noskaidrots, ka minimālais ērču daudzums uz vienu kilometru ir četras ērces, bet maksimālais – 25 ērces.


Epidemiologi šogad pirmo reizi apsekojuši kontrolpunktus, lai apzinātu ērču aktivitāti pēc sniega nokušanas.


Ērču daudzums līdz ar siltāka laika iestāšanos palielināsies, jo ērces ir labi pārziemojušas, norāda epidemiologi, tāpēc viņi aicina iedzīvotājus būt īpaši piesardzīgiem, veicot āra uzkopšanas darbus, īpaši vietās, kur zāle nav pļauta vairākus gadus pēc kārtas. SPKC norāda, ka visefektīvākais profilakses līdzeklis ir vakcinācija un īpaši svarīgi vakcinēties ir tiem cilvēkiem, kuri bieži uzturas mežos, aizaugušās pļavās, krūmainās vietās, strādā lauksaimniecībā. Taču svarīgi arī ievērot piesardzību, uzturoties dabā, – apģērbs jāpielāgo tā, lai ērces nevarētu zem tā pakļūt, jo ērces pārnēsā arī citas infekcijas slimības – Laima slimību un ērlihiozi, pret kurām vakcīna nav izstrādāta.


Pagājušajā gadā nedaudz samazinājies ērču encefalīta slimnieku skaits – reģistrēti 376 saslimšanas gadījumi, 2011. gadā reģistrēti 429, bet 2010. gadā 404 saslimšanas gadījumi, liecina SPKC dati. 2012. gadā nedaudz samazinājies arī slimnieku skaits, kuri slimojuši ar Laima slimību, reģistrēti 724 gadījumi, 2011. gadā – 866, bet 2010. gadā – 829 saslimšanas gadījumi.


***


UZZIŅAI


Atcerieties, ka arī vakcinētiem cilvēkiem jāievēro piesardzība


• Bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos (tieši šeit ērces ielien visbiežāk).


• Aprocēm un apkaklei jābūt cieši piegulošām, blūze vai krekls jāieliek biksēs.


• Pastaigas laikā ik pa brīdim jāaplūko apģērbs, lai laikus pamanītu un notrauktu pa to rāpojošās ērces.


• Pārnākot no pastaigas pa mežu, rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces.


• Ja ērce tomēr piesūkusies, tā jānoņem pēc iespējas ātrāk.


• Pirms ērces izvilkšanas ar spirtu dezinficējiet vietu, kur tā piesūkusies.


• Ar pinceti satveriet ērci pēc iespējas tuvāk ādai un centieties to nesaspiest. Lēni, ar vienmērīgu kustību to izvelciet.


• Ja nav pincetes un ērce jāizvelk ar pirkstiem, nedariet to ar kailām rokām. Izmantojiet auduma gabalu, papīru, salveti vai gumijas cimdus.


• Var izmantot diega cilpu – to apsien ap ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un, velkot aiz galiem, izņem ērci.


Avots: nra.lv /Inga Paparde


 

Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress