Ap trešdien Administratīvās rajona tiesas atcelto vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Edmunda Sprūdža rīkojumu par Ventspils mēra Aivara Lemberga «atstādināšanu no amata» savērpusies vesela gūzma skandalozu notikumu.
Kā jau bija gaidāms, Datu valsts inspekcija (DVI) neliekas mierā un ir pieprasījusi E. Sprūdžam ziņas, kura konkrēti amatpersona ir vainīga par minētā rīkojuma nodošanu publicēšanai. Kā jau rakstīts, iepriekš Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretārs Aleksandrs Antonovs DVI oficiāli atbildēja, ka rīkojumu publicēšanai nodeva «ministra birojs», tādējādi, no vienas puses, norobežojot pašu ministriju (profesionālos ierēdņus) no skandalozā rīkojuma, bet no otras puses – tomēr nenosaucot konkrētas vainīgās amatpersonas vārdu. DVI rīkojuma publikācijā ir konstatējusi Fizisko personu datu aizsardzības likuma pārkāpumu (publicēts A. Lemberga personas kods) un ierosinājusi administratīvā pārkāpuma lietu, kurā A. Lembergs atzīts par cietušo.
Parasti jau par dokumenta saturu atbildīgs ir tā parakstītājs – šajā gadījumā E. Sprūdžs. Tomēr avoti Reformu partijā, kuras ietekmīgs pārstāvis ir E. Sprūdžs, iepriekš Neatkarīgajai skaidroja, ka šī ir politiski ļoti sensitīva lieta, līdz ar to tiks atrasts kāds grēkāzis, kurš uzņemsies vainu un attiecīgi arī samaksās sodu.
Būtiski ir tas, ka valsts sekretāra A. Antonova vēstule līdz 6 cilvēkiem sašaurina to loku, no kura varētu tikt izvēlēts grēkāzis. Atbilstīgi VARAM informācijai, E. Sprūdža politbirojā strādā viņa draudzene Kristīna Pelša, padomniece juridiskajos jautājumos Inga Antāne (tā kā ir Reformu partijas Rīgas mēra amata kandidāte, arī droši vien būs iekšpartijiski saudzējama), padomnieki Uldis Spuriņš un Solvita Gailiša, preses sekretāre Maija Pētermane un palīdze Denisa Druka-Jaunzeme.
Nav izslēgts, ka valsts sekretāra A. Antonova vēstule ir pasliktinājusi viņa attiecības ar ministru. Par to, ka valsts sekretārs ir izkritis no ministra favorītu vidus (lai gan tieši E. Sprūdžs viņu aicināja par VARAM valsts sekretāru), varētu liecināt milzīgās algu disproporcijas. Piemēram, aprīlī A. Antonovs uz rokas saņēmis 1173 latus, turpretī viņa vietnieki, E. Sprūdža favorīti Jurijs Spiridonovs – 2400 latu, Ilona Raugze – 2199 latus un Juridiskā departamenta direktors Mārtiņš Brencis – 2367 latus. Visas šīs trīs algas ir lielākas nekā Ministru prezidentam (aprīlī – 1309 lati) un Saeimas priekšsēdētājai (aprīlī – 1711 latu).
Vēl daži ievērības cienīgi fakti par nu jau tiesas atcelto E. Sprūdža rīkojumu, kuriem pievērš uzmanību masu mediji. Jau 20 minūtes pēc tam, kad E. Sprūdžam nelabvēlīgais Administratīvās rajona tiesas spriedums kļuva pieejams procesa dalībniekiem (29. maijā pēc plkst. 16), E. Sprūdža preses sekretāre paziņoja, ka spriedums tiks pārsūdzēts. Tik īsā laikā fiziski nav iespējams iepazīties ar sarežģītā juridiskā valodā sarakstītu 37 lappuses biezu dokumentu. Tātad ministram šajā jautājumā argumenti pilnīgi nav svarīgi – viņam jāturpina tiesāšanās (nodokļu maksātāju naudas tērēšana) par katru cenu.
Savukārt A. Lemberga pārstāvis tiesā zvērināts advokāts Māris Grudulis pamanījis, ka «klaji nepatiesi ir pēdējās dienās presē publicētie ministra paziņojumi par to, ka tiesa ir atteikusies pievienot lietai A.Lemberga valsts amatpersonas deklarācijas pielikumu. Šāds lūgums tiesā nemaz netika izteikts un nekāds deklarācijas pielikums tiesas sēdē nemaz netika apskatīts, kur nu vēl lemts par tā pievienošanu vai nepievienošanu. Acīmredzot ministrs nemaz nav lietas kursā par tiesas sēdē notikušo, kas, protams, neliedz viņam presē izplatīt klaji melīgu informāciju.
Avots: nra.lv /Uldis Dreiblats, Ritums Rozenbergs