Piena iepirkuma cena Latvijā kopš embargo samazinājusies jau par 28%



Eiropas Komisijas (EK) piešķirtais atbalsts Eiropas lauksaimniekiem 500 miljonu eiro apmērā būs īstermiņa palīdzība, tā izteikušies vairāki lauksaimnieki un eksperti. Un kā atzīst zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, EK un lauksaimniecības ministriem jau drīz vajadzēs pie šiem jautājumiem atgriezties.

“Protams, ka mēs vēlējāmies lielāku atbalstu piena ražošanas un cūkkopības nozarēm, taču to pašu vēlējās arī citas dalībvalstis, jo zemo cenu dēļ situācija gan piena, gan cūkgaļas tirgū ir ļoti sarežģīta visā Eiropas Savienībā. Arī tendences citos pasaules tirgos ir līdzīgas. Īpašs gadījums ir Krievijas embargo, kas ir ļoti būtiski ietekmējis gan Latvijas, gan citu dalībvalstu lauksaimniekus. Pagaidām nav skaidrs, vai šie pasākumi tiešām uzlabos tirgus situāciju. Cik šie pasākumi būs iedarbīgi, mēs redzēsim tuvāko mēnešu laikā. Iespējams, ka Eiropas Komisijai un lauksaimniecības ministriem jau drīz vajadzēs pie šiem jautājumiem atgriezties,” uzsver zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

Vienlaikus viņš norāda, ka EK priekšlikums demonstrē zināmu solidaritāti un izpratni par Krievijas sankciju rezultātā visvairāk ietekmētajām valstīm, tomēr ticības, ka atbalsts atrisinās ieilgušo krīzi nav.

Kopumā piena iepirkuma cena Latvijā kopš embargo noteikšanas ir samazinājusies jau par 28%.

Jau vēstīts, ka EK pēc ārkārtas sanāksmes Briselē, kura tika sasaukta, lai apspriestu atbalsta pasākumus lauksaimniekiem, kuri pašlaik cieš no piena un liellopu nozares krīzes, paziņoja par 500 miljonu eiro piešķiršanu lauksaimniekiem.

Vairāk kā seši tūkstoši lauksaimnieku, galvenokārt, no Francijas un Beļģijas vērienīgā protesta akcijā pieprasīja nekavējošu atbalstu – zemās piena un gaļas cenas daudzus fermerus novedušas uz bankrota sliekšņa.

Viņi pieprasīja ES pazemināt oficiālās piena iepirkuma cena. Pašreizējais cenu līmenis nesedz ražošanas izmaksas lauksaimniekiem un bieži vien noved tos pie bankrota. 2014. gada janvārī viņi par katru nodotā piena litru saņēma vidēji 40 eirocentu, bet pašlaik – tikai 30 centu. Saskaņā ar arodbiedrību aprēķiniem, optimālā cena, kas pasargās lauksaimniecības no iznīcināšanas, varētu būt 37-40 centi.

Otrdien, 15. septembrī, ES Lauksaimniecības ministru padomes neformālajā sanāksmē Luksemburgā EK piedāvāja atbalstam Latvijas piena ražošanas un cūkkopības nozarēm piešķirt 8,5 miljonus eiro.

Kā zināms, Krievija, kas pērn 7.augustā noteica importa aizliegumu lielākajai daļai pārtikas produktu no ES, ASV un citām rietumvalstīm, kas atbalstījušas sankcijas pret Maskavu, pagarinājusi pārtikas embargo.

 
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress