Mauriņa ierīkošana

Augsnes sagatavošana

Lai iegūtu panākumus šādā ne visai vienkāršā lietā, kā mauriņa ierīkošana, nevajadzētu nekādā gadījumā noniecināt sagatavošanas darbus. Pie tam šos darbus vajadzētu veikt pirms mauriņa sēšanas kā tādās (vairākus mēnešus pirms sēšanas). Kā optimāls variants ir augsnes sagatavošana rudenī, bet pavasarī veic mauriņa ierīkošanu.

Sākumā laukumu, kurši ir izvēlēts mauriņam, vajadzētu uzrakt 1-2 zemes kārtas vienas lāpstas dziļumā. Lielus zemes pikučus nesadalām, atstājam tos, lai ziemā izsalst, jo tas veicina nezāļu skaita samazināšanos. Pie viena no zemes izņemam arī akmeņus. Ja Jūsu zemes auglība nav īpaši laba, tad rudenī vajadzētu ienest mēslojumu – kūtsmēslus, mēsli vai kompostu. Organiskas ienešana veicina arī irdena slāņa veidošanos, kas veicinās labāku topošā mauriņa iesakņošanos.

Pavasarī lauku vēlreiz uzrokam, šoreiz rūpīgi uzirdinot zemi. Pavasara uzrakšanas laikā zemē ienes fosfora-kālija mēslojumu, tūlīt pirms sēšanas – slāpekļa.

Pēc uzrakšanas zemi rūpīgi noblietē. Vis labāk, protams, zemi pievelt ar speciālu veltni. Ja nav veltņa, tad nomīdiet mauriņu ar kājām, ejot pa to vairākas reizes krustu šķērsu. Lai paātrinātu nomīdīšanas procesu, var pie apaviem pielikt nelielus dēlīšus („kvadrātveida slēpes”). Noblietējot zemi vienā vai otrā veidā, uzmanīgi apskatiet sagatavoto laukumiņu. Droši vien no pirmās reizes tā nav iznākusi ideāli līdzena – atklājušās bedrītes, izcilnīši u.t.t. Nolīdziniet izcilnīšus, aizberiet bedrītes un vel vienu reizi nomīdiet. Atkārtojiet šīs darbības tikmēr, kamēr neizlīdzināsiet visu neizlīdzināsiet visu laukumiņu. Pēc tam pārbaudiet topošā mauriņa slīpumu. Pareizam mauriņam ir jābūt gandrīz horizontāli, ar nelielam slīpumam uz leju no mājas. Bet tas vēl nav viss...

Nesteidzieties uzreiz iesēt mauriņu, pagaidiet vēl dažas nedēļas. Visu šo laiku vajadzētu veltīt topošā mauriņa attīrīšanai no nezālēm. Veiciet vairākas reizes tā saucamās „provokatoriskās laistīšanas”. Nezāļu sēklas, kas atrodas zemē, izaugs un Jūs varēsiet izravēt vai apstrādāt ar herbicīdu. Ņemiet vērā to, jo vairāk nezāļu Jūs tagad likvidēsiet sagatavošanas etapā, tik augstākas kvalitātes būs Jūsu mauriņš un vienkāršāk būs par viņu rūpēties.

Sēklu sēšana

Vis ticamāk šinī brīdī Jūs jau būsiet tikuši skaidrībā par Jums vēlamā mauriņa veidu un jau iegādājušies sēklas. Bet, ja Jūs tikai tagad gatavojieties doties uz veikalu, izvēloties sēklu maisījumu, dodiet priekšroku sēklām, kuras ir pastrādātas ar fungicīdu un līdzekli pret putniem.

Ja uz iesaiņojuma ar zāles maisījumu nav speciālu norādījumu, tad 1 m² tērē 50-60 g sēklu. Mazāks sēklu daudzums var novest pie nevienmērīga mauriņa izveidošanās, lielāks – sabiezējuma un dīgstu bojāeja no nepietiekama barības vielu daudzuma.

Diennakti pirms sēšanas topošais mauriņš ir labi jāsamērcē. Pirms sēšanas ar grābekli uzrušiniet virsējo zemes slāni. Pašu sēšanu veiciet sausā, bezvēja laikā.

Sēšanu veic ar rokām vai arī pielietojot sējmašīnu. Ja Jūs sējiet mehāniskā veidā, sadaliet visa sagatavotās sēklas vienādās 2 daļas un pārejiet ar sējmašīnu vienā virzienā pa sagatavoto laukumiņu, pēc tam ieberiet atlikušo sēklu daļu un sējiet pretējā virzienā kā iepriekš. Sējot ar rokām rekomendē sēšanu no 4 pusēm. Sadaliet sēklas vienmērīgās 4 daļās, un sējiet sekojošā veidā: ¼ gareniski gabalam, ¼ pretējā virzienā, ¼ no kreisās puses uz labo pusi, ¼ no labās puses uz kreiso pusi. Pēc sēklu ienešanas, uzrušiniet augsnes virskārtu, lai sēklas pārklātu ar zemes slāni ne lielāku kā 5mm. Ja Jūs ar grābekli netikāt līdz zemākajam mitrajam zemes slānim un iesētā zeme ir diezgan sausa, tad var sēklas var ar veltni pievelt. Veltņa vietā var arī izmantot, iepriekš aprakstītās „kvadrātveida slēpes”, ar kurām Jūs mīcījāt zemi, lai izlīdzinātu. Tas jādara tāpēc, lai sēklas stipri iestrādātu virsējā zemes slānī. Šādā veidā samazinās sēklu zaudējumi no izvējošanās un no putnu izknābāšanas.

Iesētajam mauriņam ir nepieciešama regulāra laistīšana. Pēc iesēšanas mauriņš ir jālaista katru dienu, nepieļaujot iežūšanu. Savādāk zāle izkaltīs un dažas vietas var pat var aizaugt ar nezālēm. Laistīt vajadzētu ļoti uzmanīgi, nepieļaujot augsnes un sēklu izskalošanos. Šim nolūkam vajadzētu lietot uz šļūtenes lietus uzliktni vai uzstādīt automātisku smidzinātāju.

Dzirdot vārdu „mauriņš” vairums no mums stādās priekšā kā mīkstu, zaļu paklāju, pa kuru ir tik patīkami skriet ar basām kājām rasainā vasaras rītā. Bet skatoties no ainavas dizaina viedokļa, mauriņš – tas ir svarīgs elements telpas noformēšanā. Tāpēc tam ir nepieciešama uzmanība un kopšana.

Pirms ķerties klāt zaļā paklāja veidošanai Jūsu dārzā, vajadzētu izvēlēties – kāds tieši mauriņš Jums ir nepieciešams. Padomājiet, vai Jūsu mauriņš būs tikai kā dekoratīvs elements vai viņu „aktīvi izmantos” – staigās, gulēs – sauļosies, organizēs piknikus u.t.t. To ir nepieciešams izdarīt, tāpēc, lai pareizi izvēlētos sēklu maisījumu mauriņa izveidošanai.

Mauriņa sēklu maisījumus izveido tādā vaidā, lai viņos būtu zāle ar nelielu dzinumu garumu un palielinātu cerojumu, spējīgi ātri ataugt pēc pļaušanas, būtu attīstīta sakņu sistēmu u.c. Lūk, daži no viņiem – auzenes, āboliņš, baltā smilga, pļavas skarene, airenes u.c. Pat reiz pārdošanā var iegādāties gatavus sēklu maisījumus, tāpēc mēs neapstāsimies pie katra auga atsevišķi.

Eksistē šādi mauriņu veidi:

Parka mauriņš – praktisks risinājums tiem, kam nav lielas vēlēšanās visu brīvo laiku veltīt mauriņa kopšanai. Mauriņš ir diezgan praktisks – der tam, lai mierīgi varētu rīkot pikniku vai spēlētu bumbu ar bērniem, nebaidoties, ka sabojāsies zāļu klājums. Nav prasīgs pret kopšanu.

Pļavas mauriņš- atgādina dabiskas izcelsmes pļaviņu. Šāds efekts tiek panākts, ja sēklu maisījumā tiek ietverts pļavas zāļu maisījums, kuri zied visu sezonu, pakāpeniski mainot nokrāsu. Nav nepieciešama bieža pļaušana.

Mauritānijas mauriņš – ļoti skaists un raibs mauriņš. Sastāv no 30-40 veidiem pļavu zālēm, kuras mainās atkarībā no ziedēšanas termiņiem. Parasti magones, dzelzene, delfīnijas, margrietiņas, sunīši u.c. Labvēlīgos apstākļos mauriņa puķes pēc pārziedēšanas veido sēklas, un nākošajā gadā nav nepieciešama vairāk sēšana. Tomēr, nerekomendē Mauritānijas mauriņu izveidot uz lielām platībām, lai zemes gabals neizskatītos nekopts. Vajadzētu apvienot ar citiem mauriņu veidiem. Pļauj vienu reizi sezonā.

Partera mauriņš – „aristokrāts” starp visiem mauriņiem un paša dārznieka „augstākā pilotāža”. Mauriņš – dekorācija, piesaista sev tik daudz uzmanības, ka ir vērts aizdomāties vai tieši Jums ir nepieciešams. Sēj 2-3 veidu šaurlapu zāles, kuras izveido tik smalku un maigu pārklāju, ka staigāt pa viņu, netraumējot, praktiski nav iespējams. Vēl viens nepieciešams nosacījums Partera mauriņa izveidošanai ir – pilnīgi līdzena virsma, tā kā pie tik maiga pārklāja jebkurš nelīdzenums būs pamanāms un bojās visu skatu. Ja Jūs tomēr mēģināsiet izveidot šādu mauriņu, sāciet ar nelielām platībām. Labāk, ja mauriņš kalpos kā fons puķu dobei vai nelielam puķu dārziņam.

Sportiskais mauriņš – mauriņš ar īpašu nozīmi, izveidojams kā likums, stadionos, golfa laukumiem u.t.t. Atšķiras no parastiem mauriņiem, kas ir vairāk vienkārši, spējīgs izturēt lielas slodzes.

Kā redziet, ja Jūs esat izdomājuši izveidot mauriņu, Jums ir no kā izvēlēties. Bet kā tieši izveidot tieši Jūsu dzīvo-zaļo paklāju, mēs pastāstīsim tuvākajā laikā.

Avots: www.lejkanna.lv
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress