Lauksaimnieki gatavi risināt krīzes situāciju piena nozarē



Pamatojoties uz ilgstošo un dramatisko situāciju piena nozarē, kopā sanāca Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) paplašinātā piena grupa, lai apkopotu priekšlikumus, kā turpmāk rīkoties, lai risinātu krīzes situāciju piena nozarē Latvijā.

No organizāciju puses tika izteikti vairāki priekšlikumi. Pirmkārt, tika norādīts, ka jāievieš “Itālijas modelis” atbalstam Latvijas piena nozarē, vienojoties ar bankām par maksājumu atlikšanu uz 40 mēnešiem piena saimniecībām. “Itālijas modelis” paredz piena fondu un hipotēkas moratoriju. Itālijas Lauksaimniecības ministrija ir parakstījusi līgumu ar Itālijas Banku asociāciju, lai garantētu hipotēkas maksājumu atlikšanu uz 30 mēnešiem piensaimniecības uzņēmumiem. Intesa Sanpaolo banka garantējusi maksājumu atlikšanu uz 42 mēnešiem.

Otrkārt, sadarbība ar ALTUM: ALTUM pārņemtu piensaimnieku kredītus pretī saņemot garantijai zemi, ko ieķīlā zemes fondā – ar 80% no zemes tirgus vērtības.

Tāpat tika ieteikts pieņemt lēmumu par saimniecību likvidācijas maksājumu, līdzīgi kā cukura nozarei.

Kā arī tika ieteikts samazināt pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi pienam un piena produktiem.

Atbalsta maksājumus par pienu piesaistīt pārdotā piena kvalitātei, kā arī ieviest regulējumu – piena pakas cenas sadalījums – 40% no pakas cenas saņem ražotājs, 30% saņem pārstrādātājs, 30% saņem tirgotājs.

Pēc ekspertu domam, jāievieš kompensējoši pasākumi, lai nodrošinātu vienlīdzīgus nosacījumus Eiropas Savienības (ES) kopējā tirgū, nosakot papildus nodevu ievestajai piena produkcijai proporcionāli ES vidējai svaigpiena iepirkuma cenai.

LOSP piena grupas vadītājs Guntis Gūtmanis norāda: “Ņemot vērā, ka piena lopkopība jau izsenis ir tradicionālā lauksaimniecības nozare Latvijā, kurā ir nodarbināts liels skaits strādājošo, ir jādomā tālredzīgi, kāda situācija būs laukos, ja tiks likvidētas saimniecības un šie cilvēki vērsīsies pie valsts pēc pabalstiem.”

“Kopīgi ar Zemkopības ministriju un citām atbildīgajām institūcijām turpināsim strādāt pie šī jautājuma, lai kopīgi rastu risinājumu un glābtu saimniecības no šīs neapskaužamās situācijas, kad piena cena krīt burtiski ar katru dienu, nostādot piena saimniecības jau ieilgušā bezizejas situācijā, jo kredīti un pārējie ikmēneša saimnieciskie izdevumi negaida. Līdz ar to kopīgā diskusijā izvirzījām prioritāros pasākumus, kas būtu jāievieš dzīvē, lai arī turpmāk piena lopkopības nozare Latvijā pastāvētu,” norāda LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs.

Foto:Alexas_Fotos/https://pixabay.com/en/users/Alexas_Fotos-686414//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress