Jau vasaras sākumā Baltijas jūrā tika novērota zilaļģu izplatība. Siltie laikapstākļi un ar organiskajām vielām bagātie ūdeņi pie Skandināvijas krastiem veicina zilaļģu ziedēšanu.
Veselības inspekcija (VI) informē, ka ne Latvijas jūras piekrastē, ne citās oficiālajās peldvietās zilaļģu ziedēšana nav novērota, taču saņemti vairāki iedzīvotāju ziņojumi par zilaļģēm neoficiālajās peldvietās.
Zilaļģu masveida savairošanās parasti vērojama jūlija un augusta siltākajās dienās, taču šogad tās Baltijas jūrā novērotas jau agri – vasaras sākumā. «Apmēram sešus gadus Baltijas jūrā konstatēta zilaļģu vairošanās, īpaši pie Zviedrijas krastiem, turpretim Latvijas piekrastē to nav. Var secināt, ka jūra pie mums ir tīrāka,» informē Veselības inspekcijas vides veselības analītiķis Normunds Kadiķis.
Jaunākās VI veiktās pārbaudes augusta sākumā liecina, ka oficiālajās peldvietās zilaļģu ziedēšana nav konstatēta un uzturēšanās tajās ir droša. N. Kadiķis informē, ka saņemti vairāki iedzīvotāju ziņojumi par zilaļģēm neoficiālajās peldvietās Daugavas krasta pludmalēs Salaspils novadā. No reģionālās preses iegūtas arī ziņas par zilaļģu ziedēšanu Ungura un Auciema ezeros Cēsu novadā. Jautājot par dīķiem,
N. Kadiķis atzīst, ka piemājas dīķi ir vēl riskantāki ūdens ziedēšanā.
Zilaļģu ziedēšanas laikā ūdens pakāpeniski kļūst biezāks un izteiktā zaļā vai dzeltenīgā krāsā. Zilaļģēm atmirstot un sadaloties, izdalās bīstamās toksiskās vielas. N. Kadiķis uzsver, ka risks ir vienmēr, taču ne visos gadījumos zilaļģes ir spējīgas producēt pietiekami daudz toksīnu, lai nodarītu ļaunumu dabai vai cilvēkam. Peldētājam, saskaroties ar zilaļģēm, var rastiem alerģiskas reakcijas, muskuļu krampji un gremošanas problēmas. Arī mājlopi un citi mājdzīvnieki ir jāsargā no ūdens iedzeršanas un peldināšanas tajā, jo saskarsme ar šādu ūdeni var izraisīt pat letālu iznākumu.
Latvijas Hidroekoloģijas institūta Eksperimentālās hidroloģijas nodaļas vadošā pētniece Maija Balode uzskata, ka sabiedrība par zilaļģēm jāinformē vairāk un jāveic speciālas ūdens analīzes. «Zilaļģes veidojas katru gadu un visur, tāpēc svarīgi veikt ūdens pārbaudes,» uzskata M. Balode. N. Kadiķis saprot analīžu nozīmību, taču tās ir sarežģītas un dārgas. Veselības inspekcija ūdenstilpēs vairāk veic zilaļģu vizuālos novērojumus.
Avots: nra.lv /Lelde Veinberga