Eiropas institūciju pozitīvie atzinumi mūsu valsti ir nostādījuši viena soļa attālumā no eirozonas, bet lata aizstāvji vēl neatmet cerības un aktīvi izvērš pretošanās kustību ne vien Latvijā, bet arī ārpus tās.
Biedrība Latvija par latu nosūtījusi atklātu vēstuli Eiropas Parlamenta (EP) deputātiem, kurā informē par cilvēktiesību un demokrātijas pamatprincipu pārkāpumiem, kas saitīti ar Latvijas iedzīvotāju skepsi pret atteikšanos no lata. Biedrība vēršas pie Eiropas Komisijas ar aicinājumu atcelt visus uzaicinājumus Latvijai pievienoties eirozonai līdz brīdim, kad tiks izpildītas ne tikai ekonomiskās prasības, bet tiks ievērotas arī cilvēktiesības un demokrātijas pamatprincipi. «Neskatoties uz to, ka Latvija formāli izpilda ekonomiskos nosacījumus eiro ieviešanai, pašu Latvijas iedzīvotāju absolūts vairākums ir pret eiro ieviešanu. Par to liecina daudzu autoritatīvu sociālu aptauju dati, un Latvijā to zina ikviens,» sacīts biedrības vēstulē. Tāpat Eiropas institūciju uzmanība tiek pievērsta tam faktam, ka šogad jau trīs organizācijas – Par Neatkarīgu Latviju, Latvija par latu un Par latu, pret eiro – mēģinājušas rosināt referendumus saistībā ar eiro ieviešanu, taču tās visas ir saņēmušas atteikumus.
Jāatgādina, ka biedrība Latvija par latu ir rosinājusi parlamenta atlaišanu, tādējādi protestējot pret deputātu nelokāmo virzību uz eiro ieviešanu. Tāpat biedrība ir pārsūdzējusi Euro ieviešanas kārtības likumu Satversmes tiesā kā neatbilstošu Latvijas konstitūcijas 1. un 2. pantam.
Arī biedrība Par latu, pret eiro uzskata, ka eiro ieviešanas procesā tiek rupji pārkāptas sabiedrības vairākuma cilvēktiesības, jo tautai tiek liegta iespēja šo valstij būtisko jautājumu izlemt referendumā. Ar šādu uzstādījumu biedrība ir vērsusies pie tiesībsarga Jura Jansona. Biedrība lūdz tiesībsargu sniegt atzinumu par Saeimas, valdības un atsevišķu iestāžu rīcības atbilstību Satversmē un starptautiskajos līgumos noteiktajām cilvēktiesību normām.
Saistībā ar apgalvojumu, ka tauta jautājumu par eiro ieviešanu izlēmusi jau referendumā par mūsu valsts pievienošanos Eiropas Savienībai, biedrība uzskata, ka šāds apgalvojums ir nekorekts, jo pirms referenduma sabiedrībai netika izskaidrotas balsojuma faktiskās sekas un kopš šīs tautas nobalsošanas pagājuši gandrīz 10 gadi, tādējādi būtiski mainījušies eiro ieviešanas nosacījumi. «Tādējādi par eiro valūtas ieviešanu tās pašreizējā veidolā Latvijas sabiedrība nemaz nav balsojusi,» uzsver biedrības Par latu, pret eiro pārstāvji, norādot, ka 2003. gadā notikušajā referendumā par Latvijas pievienošanos Eiropas Savienībai nobalsoja mazāk nekā puse no visiem Latvijā reģistrētajiem balsstiesīgajiem, tāpēc Satversmes 77. pantā noteiktais kvalificētais balstu vairākums Satversmes 1. panta grozīšanai neesot sasniegts.
Avots: nra.lv