Izdevēji uzskata, ka mācību līdzekļu jomā valda haoss

Izglītības nozarē uzsāktās reformas uzjundījušas sāpīgo jautājumu par mācību grāmatu cenām un izplatīšanu.


Tiesībsargs ierosinājis vairākas pārbaudes pret skolām, kas pieprasījušas vecākiem iegādāties grāmatas, savukārt Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) paudusi aizdomas par to, kādēļ piecu gadu laikā vairāk nekā pusi mācību līdzekļu skolām piegādājusi viena izdevniecība, proti, Zvaigzne ABC.


Izdevniecības Zvaigzne ABC vadītāja Vija Kilbloka vakar tikās ar Konkurences padomi, skaidrojot grāmatu cenu veidošanās mehānismu, kā arī to, kādēļ ar mācību materiālu sagatavošanu un iespiešanu nodarbojas privātie izdevēji, nevis Izglītības un zinātnes ministrija. Intervijā portālam nra.lv V. Kilbloka atzina, ka tiesībsarga aizsāktais process par mācību grāmatu iegādes pārlikšanu uz bērnu vecāku pleciem uzjundījis veselu problēmu rindu, kas saistītas ar mācību grāmatām.


Izdevniecības vadītāja neslēpa, ka ir iezīmējies kārtējais konflikts starp nozares uzņēmējiem un IZM vadību. «Zvaigznes ABC darbiniekiem vairs nav nekāds pārsteigums, ka ik vasaru, kad aktualizējas jautājums par skolas mācību grāmatu iegādi, Zvaigzne ABC tiek padarīta par grēkāzi, kurš vainojams gan par to, ka vecākiem jāiegādājas skolas grāmatas, gan arī par to, ka dažādas skolas liek iegādāties atšķirīgas grāmatas, turklāt par augstām cenām,» uzsver V. Kilbloka. Uzņēmēja gan akcentē, ka mācību līdzekļu jomā jau gadiem valda haoss, pie kura nav vainojami izdevēji, bet gan pati Latvijas izglītības sistēma un valsts attieksme. V. Kilbloka portālam nra.lv atgādināja: šogad no valsts budžeta vienam skolēnam mācību līdzekļu iegādei tika piešķirti 1,98 lati, savukārt pērn šim mērķim bija atvēlēti tikai 72 santīmi, bet 2010. gadā – 69 santīmi. Ar tik pieticīgiem līdzekļiem nepietiekot pat pašu nepieciešamāko mācību materiālu iegādei, jo vienas grāmatas mazumtirdzniecības cena ir vidēji no četriem līdz pat 7,8 latiem. Šīs cenas nevarot saukt par nesamērīgi augstām, jo kaimiņvalstīs analogas grāmatas maksājot daudz dārgāk. Kā liecina Zvaigznes ABC veiktais pētījums, tad latviešu valodas grāmata, darba lapas un uzdevumu krājums 1. klasei Latvijā maksā 9,88 latus, iekams Lietuvā līdzīgs komplekts maksā 19,2 latus, bet Igaunijā – 11,89 latus. Tajā pašā laikā Latvijā ir visaugstākā PVN likme mācību grāmatām, kā arī nepastāv pārdomāts valsts finansējums mācību līdzekļu iegādei.


IZM ir vērsusies Konkurences padomē, izsakot bažas par pēdējo piecu gadu laikā skolu iepirkto grāmatu proporciju, t. i., Zvaigzne ABC – 53%, Lielvārds – 17% un RaKa – 13%. Tikmēr V. Kilbloka oponē: «Katra skola pati izvēlas grāmatas, ko tā grib iepirkt, un, ja mūsu mācību līdzekļi tiek iegādāti biežāk, tad tā ir godīga, augstākā kvalitātē bāzēta konkurence.»


***


Skolēnu nodrošināšana ar mācību grāmatām*


Valsts Pieredze


Igaunija Par mācību grāmatām maksā pašvaldība. 2010. gadā vienam skolēnam grāmatu iegādei bija paredzēti 30 eiro, 2012. gadā – 50 eiro. Grāmatām ir 9% PVN.


Lietuva Par mācību grāmatām maksā valsts. 2010. gadā, tāpat kā šogad, vienam skolēnam grāmatu iegādei bija paredzēti 20 eiro. Mācību grāmatām ir 9% PVN.


Somija Pašvaldības maksā par pamatskolas mācību grāmatām, bet vidusskolā par grāmatām maksā vecāki. Grāmatām ir 9% PVN.


Armēnija Par grāmatām maksā Izglītības ministrija, mācību grāmatām nav PVN.


Austrija Apmēram 85% no mācību grāmatu cenas apmaksā valsts, mācību grāmatām nav PVN.


Bulgārija Valsts apmaksā visas mācību grāmatas un darba burtnīcas 1.–4. klasei, bet no 5. līdz 8. klasei vecākiem jāmaksā tikai par darba burtnīcām. Mācību grāmatām nav PVN.


Norvēģija Valsts apmaksā visas mācību grāmatas. Mācību grāmatām nav PVN.


Polija Par grāmatām maksā vecāki. Mācību grāmatām nav PVN.


*Avots: Zvaigzne ABC


Avots: nra.lv /Ilze Zālīte


 

Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress