Tā kā pacientiem, kuri pēc saslimšanas ar gripu ievietoti slimnīcā, attīstījusies pneimonija jeb plaušu karsonis, Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) mediķi aicina iedzīvotājus nenodarboties ar pašārstēšanos un noteikti konsultēties ar ģimenes ārstu, īpaši, ja cilvēks ir riska grupā, piemēram, grūtniece vai pacients ar hronisku saslimšanu.
LIC apkopotie dati liecina, ka aizvadītajā nedēļā stacionēti septiņi pacienti, kuriem pneimonija attīstījusies pēc inficēšanās ar gripas vīrusu. Vēl trīs cilvēki ievietoti slimnīcā ar aizdomām par saslimšanu ar gripu. Arī janvāra pirmajā nedēļā slimnīcā tika ievietoti divi pacienti, kuri saslimuši ar gripu, un tās izraisītu pneimoniju mediķi konstatējuši vienam no pacientiem. «Gripa var izraisīt komplikācijas pat jauniem un spēcīgiem cilvēkiem, taču īpaši uzmanība jāpievērš cilvēkiem pēc 65 gadiem un maziem bērniem,» norāda LIC direktora vietniece Velga Ķūse. Liels risks saslimt ar gripu un iegūt komplikācijas ir cilvēkiem, kuriem ir hroniskas vai neārstētas slimības, tostarp cukura diabēts, hroniskas sirds vai nieru slimības, hroniskas elpošanas ceļu un plaušu slimības, pazemināta imunitāte.
Infektologi norāda, ka biežākās komplikācijas, kas var attīsties gripas laikā, ir bronhīts, sinusīts jeb akūts deguna blakusdobumu iekaisums, encefalīts, ar sirds veselību saistītas komplikācijas – sirds muskuļa iekaisums, sirds somiņas iekaisums, kā arī visbiežākā un smagākā gripas komplikācija ir plaušu karsonis jeb pneimonija. Smaga komplikācija ir tā dēvētais Reja sindroms, kas ir retāk novērojams, taču izpaužas smagi – ar nervu sistēmas un aknu bojājumu. Biežāk tas attīstās, nepareizi ārstējot gripu.
Mediķi skaidro: ja gripa norit vieglā vai vidēji smagā formā, tā parasti piecu septiņu dienu laikā pāriet. Ja slimības simptomi nemazinās vai pat pastiprinās, tas liecina, ka pievienojušās komplikācijas. Ja nekrītas paaugstinātā temperatūra, klepus nemazinās vai pat kļūst spēcīgāks, ir stipras galvassāpes, izteiktas iesnas, liels nespēks, elpas trūkums un citas pazīmes, noteikti jāmeklē ārsta palīdzība.
LIC speciālisti atgādina, ka no saslimšanas ar gripu pasargā telpu vēdināšana, ģērbšanās atbilstoši laika apstākļiem, regulāra roku mazgāšana. Ieteicams pēc iespējas vairāk uzturā lietot šķidrumu – zāļu tējas, svaigas augļu un dārzeņu sulas, skābpiena produktus, stiprinot imūnsistēmu. Latvijā šosezon gripa apstiprināta 15 cilvēkiem, lielākoties A tipa gripas vīruss. Gripas epidēmiskais pacēlums varētu sākties janvāra beigās, februāra sākumā.
Avots: nra.lv