Tādas jūtas kā mīlestība, iekāre un greizsirdība allaž iet roku rokā. Greizsirdība ir grūti apvaldāma kaislība, tā var gan piešķirt attiecībām dzirkstelīti, gan izpostīt tās. Greizsirdības spēks var būt tiešām iznīcinošs, ja cilvēks neapzinās, cik tālu tai drīkst ļauties.
Kas ir greizsirdība?
Pamatā greizsirdība ir dusmu un baiļu sajaukums. Dusmas par to, ka kaut kas nenotiek kā vēlies, ka mīļotais pārāk daudz runā, flirtē ar citu. Savukārt bailes rodas no iespējas zaudēt mīļoto. Tiesa gan, greizsirdībai ne vienmēr ir tiešs sakars ar mīlestību. Greizsirdība var rasties arī tādēļ, ka cilvēks nerod pretmīlu. Par to stāsta arī Bena Džonsona atziņa: „Ne jau tad cilvēks ir greizsirdīgs, kad mīl, bet kad grib tikt mīlēts.”
Psihologi pagaidām tā arī nav vienojušies par vienu greizsirdības definīciju, jo tās mēdz būt ļoti dažādas. Skaidrs ir tas, ka tiek izšķirtas divu veidu greizsirdības – patoloģiskā, tai ir raksturīgas uzmācīgas aizdomas, kam nav reāla pamata, kā arī intensīvas emocionālās reakcijas un partnera pārmērīgā kontrole. Šāda veida greizsirdība var norādīt uz psihisku nestabilitāti. Pastāv arī kognitīvā greizsirdība, kura parasti ir pamatota, jo to kontrolē prāts un emocijas.
Tiek uzskatīts, ka greizsirdību izraisa nedrošības sajūta, kompleksi, vai arī pārāk liels privātīpašnieciskums. Greizsirdības iemesls var būt negatīva iepriekšējā pieredze – iepriekšējās attiecībās cilvēks tiek piekrāpts un tāpēc uzmana, lai tas nenotiek atkārtoti.
Bieži vien greizsirdība ir tā, kas izraisa vardarbību ģimenē vai pāra attiecībās. Vārds pa vārdam, emocijas veļas pāri malām, dusmas virmo un kāds no partneriem zaudē savaldību, paceļot roku pret otru.
Greizsirdība var atstāt negatīvu iespaidu uz veselību, jo tās ietekmē organismā izplatās šoka hormoni, kas var sagraut imunitāti. Šī sajūta ir sena kā pasaule, tā ir aizsākusi karus un tās dēļ diži vīri ir duelējušies līdz nāvei. Tā ir apdziedāta un aprakstīta visās tautās - kaut vai Šekspīra slavenajā lugā "Otello". Greizsirdība aptumšo prātu, tā reizēm liek rīkoties neadekvāti.
Greizsirdības plusi
Protams, greizsirdība normas robežās nav kaitīga un ir pat vajadzīga. Nelielas greizsirdības izpausmes – vārdiskas vai uzmesta lūpa, iespējams, palīdzēs partnerim attapties, ka nu jau pārāk ilgi ir aizrunājies ar savu glīto kolēģi. Neliela greizsirdības deva ļauj justies vajadzīgam, jo greizsirdības trūkumu bieži vien tulko nevis kā pārliecību par savu otru pusīti, bet gan kā vienaldzību.
Sievietes bieži atzīst, ka jūtas glaimotas par vīra uztraukumu un bažām brīdī, kad viņas ielaižas sarunā ar savu vīriešu kārtas paziņu. Tieši tādos brīžos, kā atdzīst vairāki vīrieši, viņši pamana, cik burvīga ir viņa sieviete, kā viņam ir paveicies un cik ļoti kaitina tas čalis, kas mēģina piekantēties. Šāda veida greizsirdība visticamāk ir patīkama arī vīriešiem.
Kā tikt galā ar greizsirdību
Greizsirdības velniņš nudien nav patīkams - tas bojā dzīvi abiem iesaistītajiem cilvēkiem. Greizsirdības problēma bieži vien tiek risināta psihoterapeita kabinetā, bet, ja tev nav ne laika, ne gribēšanas, ne līdzekļu, piedāvājam tev pāris ātros psihoterapeita ieteikumus:
- centies saprast, kas izraisa tavu greizsirdība (iepriekšējā pieredze, bailes no zaudējuma u.c.);
- pastāsti partneriem, kā jūties, izrunājieties, lai jūsu attiecībās ienāk sapratne;
- kaut vai uz lapas uzraksti visas savas labās īpašības un saproti, ka esi laba, ka esi pelnījusi savu vīrieti, ka arī viņš tevi redz tikpat burvīgu;
- savaldies, mēģini apslāpēt savu kaislību izvirdumu, kaut vai aizskaiti līdz desmit un gaidi, līdz dusmas būs pāri, jo impulsīvi skandāli pie nekā laba nenoved, labāk visu apdomāt racionāli.
Greizsirdību pārvarēt ir ļoti grūti, lai neteiktu neiespējami, tā ir daļa no cilvēka dabas. Ja nevari to pārvarēt, centies vismaz savaldīt un nekrist tādās galējībās kā izsekošana, e-pastu pārbaude, katra soļa kontrole, morāla un fiziska vardarbība. šāda rīcība nenovēršami novedīs pie nepatīkamām sekām.
Un, galu galā, strādā pie savas pārliecības, ka esi vienīgā un neatkārtojamā. Ja arī tavas aizdomas un greizsirdība uz kādu daiļā dzimuma pārstāvi izrādīsies pamatota, iziesi no šīs situācijas ar godu un paceltu galvu, nezaudējot savaldību. Šis kundziņš nav mācējis tevi novērtēt, un noteikti būs kāds cits, kas to izdarīs.
Avots: attiecibas.espati.lv
Greizsirdība – mīlestības pazīme vai slimība?
Autors LaukuDzive.lv 21/12/2011 Attiecības · 1 komentāri