Arvien biežāk par atpūtnieku galamērķi tiek izvēlētas senlaicīgu ēku kompleksi, kas saglabājot vēstures auru un senā laikmeta pieskārienu, vedina šurp ne vienu vien vēstures mīļotāju. Par vienu no iecienītākajām ēkām kļuvusi Ēdoles pils, kas piesaista ne tikai ar senlaiku noslēpumaino noskaņu, bet arī ar skaistiem dabas skatiem. Kā atzīst Ēdoles pils pārvaldniece Māra Valtere, nereti tieši vēlme izbaudīt viduslaiku noskaņojumu un pavadīt laiku romantiskās pastaigās pils dārzos, kļūst par noteicošo, lai apmeklētu Ēdoles pili.
"Ēdoles pils, kas celta sākot no 1264. gada, glabā sevī senu vēsturi. Apvīta ar dažādām leģendām un nostāstiem, pils ir iekarojusi apmeklētāju simpātijas un piesaista gan lielus, gan mazus ceļotājus. Jāatzīst, ka vēstures pieskāriens pilī ir jūtams ik uz soļa, kaut vai raugoties uz izsmalcināto un dekoratīvo telpu interjeru, kurš ikvienam atļauj izbaudīt pasakainu noskaņu un uz mirkli sajusties kā aizvēsturiskam aristokrātam. Krāšņās pils telpas apbur ikvienu apmeklētāju ar savu šarmu un šīs sajūtas papildina arī burvīgie skati ārpus pils sienām," norāda Valtere.
Pils pārvaldniece pastāsta, ka viena no zināmākajām leģendām, kura visvairāk piesaista tā apmeklētājus, ir saistīta ar pils Sarkano zāli, kur, kā vēsta nostāsti, atradies nenomazgājams asins traips. Leģenda vēsta, ka abi Ēdoles pilskunga mazdēli – Johans un Frīdrihs – iemīlējušies Dundagas pilskunga meitā Sibillā, un pilī sākuši divkauju, kurā Johans nodūris brāli, ar viņa asinīm nošļakstot zāles sienu. Viņš centies slēpt savu noziegumu un nomazgāt sarkano liecību, bet pēc precībām, Sibillai izrādot pili, uz sienas joprojām rotājies košs asins traips. To nav bijis iespējams nomazgāt nekādiem līdzekļiem, tādēļ sākumā tam priekšā nolikts liels skapis, vēlāk izsists caurums un uzbūvēts kamīns. Taču Johanu vienalga mocījuši sirdsapziņas pārmetumi, līdz sapnī sirms vecītis viņam licis uzcelt baznīcu. Tā viņš arī izdarījis un vēlējis sevi apbedīt zem tās sliekšņa, lai par sodu visi dievlūdzēji kāptu viņam pāri.
"Ēdoles pilī ir īpaša atmosfēra, kuru nodrošina ne tikai laikmeta liecības un leģendas, par kurām apmeklētājiem ir iespējas uzzināt vairāk ekskursijās, bet arī apburošie dabas skati. Gleznainie dabas skati bieži vien vilina tūristus paralēli pilsētu piedāvājumiem apmeklēt arī neskartus lauku nostūrus un, kā atzīst liela daļa pils apmeklētāju, tieši pasakainie dabas skati pils apkārtnē aicina atgriezties vēl un vēl," stāsta Valtere.
No pils torņiem paveras pasakains skats uz Tempļa kalnu, Dzirnavu dīķi un tā saliņu, dzirnavām, parku, Vankas upes senleju un plašo muižas saimniecisko kompleksu. Tāpat apmeklētājiem ir iespēja doties garās un romantiskās pastaigās pils dārzos, baudot elpu aizraujošus un skaistus dabas skatus Ēdoles pils apkārtnē. Apmeklējot Ēdoles pili, bez greznajām pils telpām, tās pagalmiem un dārziem, ir iespēja apmeklēt arī Kurzemes pievilcīgo mazpilsētu Kuldīgu, kas atrodas tikai 19 km attālumā.