Dzimumu atalgojumu atšķirība Latvijā mazāka nekā vidēji ES

Atzīmējot sieviešu dienu, jāsaka, ka Latvijā sievietēm ir mazliet vairāk, ko atzīmēt, kā citviet. Pērn Pasaules ekonomikas forums dzimumu līdztiesībā Latviju ierindoja 15.vietā pasaulē. Arī Eurostat dati rāda, ka Latvijā vīriešu un sieviešu tieši atalgojuma nevienlīdzība ir zemāka nekā vidēji ES, proti, kamēr 2011.gadā ES vidēji sievietes saņēma par 16% zemāku atalgojumu nekā vīrieši, Latvijā šī atšķirība bija 13.6%. Turklāt salīdzinājumā ar 2010.gadu atalgojuma nevienlīdzība ir samazinājusies par 2 procentpunktiem. Igaunijā šī starpība ir pat augstākā nekā ES, un sievietes tur saņem par 27% mazāku atalgojumu nekā vīrieši. Lietuvā šis rādītājs sasniedza 12%.


Jāņem vērā, ka šis ir vidējais rādītājs un nozaru griezumā atšķirības ir visai krasas, piemēram, valsts pārvaldē strādājošās sievietes saņem par vidēji 4% lielāku atalgojumu nekā vīrieši, kamēr finanšu sektors izceļas ar lielāko atalgojuma nevienlīdzību Latvijā, kur kungi pelna par 35% vairāk.


Pastāv dažādi skaidrojumi, kādēļ arvien šī atalgojuma plaisa starp vīriešiem un sievietēm pastāv. Piemēram, vairāk sieviešu izvēlas strādāt tādās nozarēs, kur ir mazāks atalgojums, piemēram, izglītībā un sociālās palīdzības jomā, viņas arī vairāk laika velta rūpēm par ģimeni. Tomēr, no otras puses, augstākā izglītība ir lielākai daļai sieviešu nekā vīriešu.


Kaut gan dzimumu ienākumu nevienlīdzība Latvijā ir mazāka nekā daudzās Eiropas un pasaules valstīs, tomēr arī 13.6% starpība ir pietiekami liela un dažos gadījumos var nebūt objektīvi pamatota. Tādēļ ir jātupina iet dzimumu nevienlīdzības mazināšanas virzienā.


Avots: nra.lv


 

Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress