Daugavā un Ogrē plūdi pieņemas spēkā

Ar katru brīdi Daugavas ūdeņi pārņem aizvien lielākas teritorijas. Daugavpils novadā tie sasnieguši kritisko atzīmi un apdraud pat pašu pilsētu. Tikpat saspringta situācija ir Ogrē, kur applūdušas mājas, pagalmi un ielas.


Hidrologi prognozē: arī tuvākajās dienās notiks tālāka ūdens līmeņa paaugstināšanās Latvijas upēs. Daugavā turpināsies ledus iešana, un var rasties ledus sastrēgumi. Arī Lielupē ies ledus, un paaugstināsies ūdens līmenis tās lejtecē. Sakustēsies ledus arī Vidzemes upēs.


Satrauc ledus sastrēgumi


Pašlaik atmodusies Daugava – diennakts laikā ūdeņi tajā kāpuši no pusmetra līdz diviem metriem. «Situācija ir bīstama, tā aizvien saasinās – joprojām ūdens līmenis kāpj, bet ledus lejtecē nav izkustējies no vietas,» satraukumu neslēpj Daugavpils novada domes izpilddirektora vietnieks Aleksandrs Aizbalts. Straujo ūdens līmeņa celšanos lielā mērā izraisījis ledus sastrēgums pie Vaikuļāniem Līksnas novadā un aiz Nīcgales joprojām nekustīgais ledus. Lielas raizes darot salu kaskāde Nīcgales pagasta robežās, kur ledus masa varētu sablīvēties un iestrēgt. Augstā gaisa temperatūra un ūdeņi no Baltkrievijas puses var vēl sasummēties tā, ka «piedzīvosim pamatīgu pārbaudījumu», atzīst A. Aizbalts.


Sen neredzēti skati


Ūdeņi ielenkuši Mazos un Lielos Ribakus, kuros mīt 30 līdz 40 cilvēki, Aizupes ciemu ar 15 iedzīvotājiem un Nīcgales ciemu, kur gan lielākoties ir vasarnīcas. Viss notiek ļoti strauji: vienā no ciemiem divi automašīnu īpašnieki atlikuši savu spēkratu pārvietošanu un nu sapratuši, ka nekur laukā netiks, jāgaida, kad ūdeņi noskries. Ribaku iedzīvotāji pat apgalvojuši, ka savā mūžā nav redzējuši skatu, kā Līksnas upe stumj ledus blāķus uz laukiem. Pa ilgiem gadiem viņi patiešām sajutušies apdraudēti. Iedzīvotāji no evakuācijas vēl atteikušies, taču glābšanas dienesti visu laiku sekojot līdzi notiekošajam. Viņš prognozē, ka kritiskākā situācija varētu izveidoties tuvākajā laikā, ja sastrēgums netiks pārrauts un ūdens līmenis turpinās kāpt. Tas apdraudētu arī Daugavpili.


Paļaujas uz aizsargdambi


Pļaviņās gan vēl nekādu satraukumu nejūt. «Situācija ir mierīga, upē nav nekādas kustības, ūdeņi kāpj palēnām, līdz kritiskajai robežai vēl četri metri,» notiekošo raksturo Pļaviņu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Ainārs Arnītis, pieļaujot, ka kustības nebūs vēl pāris dienas. Pat lielu plūdu gadījumā viņš lielas cerības saista ar pērn par Eiropas naudu rekonstruēto aizsargdambi. Tomēr uz to vien nepaļaujoties, tāpēc jau tagad visi atbildīgie dienesti esot pastiprinātā gatavībā.


Upe uzbrūk vairākkārt


Pamatīgus pārbaudījumus šogad sagādājusi Ogres upe – tur miera tik drīz vēl nebūs. Situācija ir tik bīstama, ka Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests otrdien evakuēja 17 cilvēkus no Ogres novada, arī desmit no pilsētas teritorijas. «Tā nu ir, ka upē ledus neiziet uzreiz, bet ar vairākiem piegājieniem, tāpēc nevar pateikt, ka nu gan viss ir galā,» nopūšas Ogres novada domes pārstāvis Nikolajs Sapožņikovs, piebilstot, ka, lai attīrītu ceļu ūdenim Ogres grīvā un veicinātu ledus ieiešanu Daugavas ūdeņos, tika nolemts ledu spridzināt trešo reizi. Kritiska situācija joprojām esot Norupītes rajonā, kur ūdens pārrāvis aizsargdambi. Applūdušas gan mājas (divām no tām laukā vien jumti) un to apkārtne, gan ielas, arī – ar zīmīgu vārdu nodēvētā Peldu iela un Ogres iela. Savukārt no dārziņu teritorijas upe ir atkāpusies, atstājot vien ledus gabalus, ko traktors šķūrējot projām. Kā iespējamās problēmu vietas N. Sapožņikovs min pašu pilsētu, bet neizslēdz iespēju, ka tādas var rasties arī novada lauku teritorijā, piemēram, ledus sakustējies Meņģeles pagastā un agrāk vai vēlāk tas nonāks Ogrē.


Avots: nra.lv /Aisma Orupe


 

Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress