Neatkarīgi no tā, vai jums pieder liels dārzs, neliela dobe mājas pagalmā vai mazs zaļumu dārziņš uz virtuves palodzes, ir labi zināt par notikumiem dārzkopības pasaulē un aplūkot 2012.gada tendences. Dārzi arvien biežāk kļūst par socializēšanās vietām, un interese par zaļajām zonām gan kā vietu, kur audzēt augus, gan kā vietu, kur satikties ar draugiem, turpina pieaugt.
Taupiet ūdeni
Ikviens, kuram paveicies ar dārzu, zina, cik izslāpis tas mēdz būt. 2012.gadā un tālākā nākotnē atmaksāsies ūdeni izmantot gudri, cik vien iespējams to taupot vai izmantojot atkārtoti. Pat reģionos ar mērenāku klimatu taupīgākie dārznieki vāc lietusūdeņus, kā arī attīra vai atkārtoti izmanto saimniecībā izlietoto ūdeni.
Sabiedrībā izplatās arī tendence pāriet uz mazāk formāliem Vidusjūras reģiona stila dārziem, kuri jau sen ir saistīti ar ūdens taupīšanas filozofiju. Tāpat izplatītāka kļūst zemi augošu augu, dzīvžogu, koku un krūmu audzēšana, kuri spēj ilgstoši izturēt sausumu. Bieži laistāmi zālāji arī pamazām tiek aizstāti ar dabīgākām platībām, kas rosina vietējās floras un faunas attīstību. Dažādi ar ūdeni saistīti dekori joprojām ir iecienīti, taču tagad tie kļūst aizvien mazāki un vieglāk uzturami.
Izvēlieties vietējos augus
Ierobežotu naudas līdzekļu dēļ 2012.gadā arvien vairāk pircēju iepērkas dārzniecības centros, izvēloties augstvērtīgus augus ar pārbaudītu reputāciju un zemu neizdošanās risku. Zems risks nozīmē augus, kas ir piemēroti vietējam klimatam un izturīgi pret kaitēkļiem un slimībām, lai jūs varētu gūt prieku no sava ieguldījuma arī ilgtermiņā.
Mērena klimata zonās 2012.gadā būs iecienīti tādi augi, kas saglabās savu pievilcību arī ziemā. Dekoratīva zāle nodrošina vizuāli patīkamu izskatu, savukārt mūžzaļie krūmi un augi ar ziemas ogām ir ne tikai patīkami krāsaini, bet arī nodrošina ar barību vietējos putnus. Drūmajos ziemas mēnešos ainavas uzlabošanai ieteicams izvēlēties arī kokus ar dažādu krāsu un struktūru mizām, kā arī lapu kokus un krūmus interesantās formās.
Audzējiet augus iekštelpās
Neatkarīgi no gadalaika, zaļumu audzēšana virtuvē iespējams ir visizplatītākā mūsdienu tendence, kas atspoguļo vēlēšanos ēdiena gatavošanai mājās izmantot svaigus produktus. Jebkurā virtuvē ir pietiekami daudz vietas, lai audzētu lociņus, baziliku, pētersīļus vai čili piparus. Svaigi zaļumi un garšvielas padara mājās gatavoto ēdienu gan vizuāli pievilcīgāku, gan garšīgāku. Šādu noderīgu augu audzēšana mājās, izmantojot kvalitatīvu dārza griežņu un augu kopšanas instrumentu pamatkomplektu, ir lielisks projekts, ko veikt bērniem ar “zaļajiem īkšķīšiem” kopā ar vecākiem.
Dārzkopība pilsētā
Pilsētu iedzīvotāju vidū, kuriem dārza ierīkošanai pieejamā platība ir ierobežota, populāri kļūst vertikālie dārzi, kas atspoguļo līdzīgu tendenci mazāku dzīvokļu interjera veidošanā. Dārzu veidošana virs zemes – uz režģiem, balkoniem un sienām – ir jauns, inovatīvs veids, kā izmantot sev pieejamo ārtelpu, lai cik ierobežota tā būtu.
Pilsētas līmenī popularitāti sāk iegūt arī “zaļie jumti”, kas dod iespēju atgūt dabu no betona džungļiem, gūt labumu no neizmantotās pilsētas telpas, kā arī tuvināt pārtikas krājumus pieprasījuma epicentram. Modernu zemkopības metožu izmantošana nozīmē, ka šis ir ekonomiski izdevīgs veids, kā pabarot nākotnes pilsētu iemītniekus.
Tāpat kā iepriekšējo gadu laikā, joprojām uzsvars tiek likts uz organiskas pārtikas audzēšanu, neizmantojot pesticīdus un citas ķimikālijas. Arvien vairāk pilsētnieku veido paši savus organiskās pārtikas dārzus konteineros uz balkona, tādējādi radot sev finansiāli izdevīgu un veselīgu pārtikas avotu. Savācot bioloģiski pārstrādājamos materiālus no dzīvojamajiem rajoniem kompostēšanai, nevis nogādājot tos izgāztuvēs, zaļi domājošie pilsētu iedzīvotāji var samazināt radīto atkritumu apjomu, kā arī iegūt lietošanai dabisku un organisku mēslojumu.