Būs bargāks sods par valsts simbolikas apgānīšanu

Daudzu patriotiskās jūtas dziļi aizskāra vēsts par kādu jaunieti, kas valsts svētkos – 18. novembrī – tika nofilmēts dedzinām valsts karogu.


Sākot ar nākamo gadu, šāda necieņas izrādīšana pret valsts simbolu var izmaksāt līdz pat 500 latiem, līdzšinējo 250 latu vietā. To paredz Saeimas Juridiskās komisijas apstiprinātie grozījumi Administratīvo pārkāpumu kodeksā (APK).


Līdz ar soda, kas paredzēts par klajas necieņas izrādīšanu valsts karogam, palielināšanu likumā paredzēta arī atbildība par klajas necieņas izrādīšanu Vidzemes, Latgales, Kurzemes vai Zemgales ģerbonim.


Līdz ar šiem grozījumiem, kurus iniciēja Valsts prezidents Andris Bērziņš, APK paaugstināti arī sodi par nereģistrēta transportlīdzekļa izmantošanu satiksmē. Līdzšinējo 20 latu vietā tagad par šādu nodarījumu varēs noteikt naudas sodu no 40 līdz 100 latu apmērā.


Aizmāršīgākus autovadītājus, iespējams, priecēs ziņa, ka likumdevējs kļuvis pielaidīgāks pret luksofora papildsekcijas signāla neievērošanu. Par braukšanu, ja papildsekcijā nav iedegts zaļās bultas signāls, mopēda vadītajam plānots izteikt brīdinājumu vai uzlikt sodu piecu latu apmērā, bet cita transportlīdzekļa vadītājam – no 20 līdz 40 latiem. Patlaban sods par aizliedzošā signāla neievērošanu netiek diferencēts un velosipēda vai mopēda vadītājam ir 10 lati, bet cita transportlīdzekļa vadītājam – no 20 līdz 100 latiem.


Autovadītājiem uzmanīgākiem būs jākļūst pret riepu nolietojumu. Sodu par braukšanu ar transporta līdzekli, kam ir nepietiekams riepu protektora dziļums, plānots attiecināt uz jebkuru transportlīdzekli, nevis tikai tādiem, ko izmanto komercpārvadājumos un pašpārvadājumos, kā tas ir patlaban. Vadītājam par minēto pārkāpumu paredzēts izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudas sodu no 10 līdz 40 latiem, par transportlīdzekļa ekspluatāciju atbildīgajai personai – uzlikt naudas sodu no 40 līdz 100 latiem, savukārt juridiskajai personai – no 50 līdz 500 latiem.


Paredzēts arī ieviest atbildību mopēdu vadītājiem par braukšanu bez obligātās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas. Komisijas piedāvātais soda apmērs ir no 20 līdz 40 latiem. Attiecībā uz citiem transportlīdzekļiem soda apmērs paliks nemainīgs: no 60 līdz 80 latiem.


Likumprojekts paredz arī vairākus jauninājumus, lai pastiprinātu cīņu pret izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Par kases aparātu neuzstādīšanu un neizmantošanu paredzēts noteikt sodu arī juridiskajām personām 100–1000 latu apmērā, bet fiziskajām personām palielināt soda diapazonu no 100 līdz 500 latiem. APK tiek ieviests arī sods par kases aparātu un citu elektronisko ierīču konstrukcijas un programmatūras izmainīšanu, tādējādi radot iespēju slēpt vai samazināt ar nodokļiem apliekamo objektu. Naudas sods fiziskajām un juridiskajām personām paredzēts 1000–3000 latu apmērā. Savukārt par šāda kases aparāta lietošanu sods fiziskajām personām paredzēts 150–1000 latu apmērā, bet juridiskajām personām – 300 līdz 3000 latu apmērā.


Par likumprojektu trešajā lasījumā vēl jālemj Saeimā.


Avots: nra.lv /Jānis Lasmanis


 

Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress