Lietains un vēss laiks ir labvēlīgs gliemežu aktīvai darbībai. Septembra pirmajās nedēļās to pirmie bojājumi pamanīti atsevišķos jaunajai ražai iesētos ziemas rapša sējumos, liecina informācija Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) mājaslapā.
Ziemas rapša sēja daudzviet vēl turpinās, bet pirmie iesētie sasnieguši vienas līdz trīs īsto lapu stadijas. Ziemāju graudaugi dīgst, vien dažos laukos parādījusies pirmā lapa. Gliemežu bojājumi īpaši bīstami kultūraugu dīgšanas un pirmo īsto lapu veidošanās laikā. Vēlākās augu attīstības fāzēs, tie nespēj nodarīt būtisku kaitējumu.
Nozīmīgākais gliemežu, it īpaši kailgliemežu, attīstību ietekmējošais faktors ir mitrums. Saulainā laikā tie slēpjas vietās, kur ir pietiekams mitrums, lai pasargātu savu ķermeni no izžūšanas. Tādēļ gliemeži visbiežāk barojas naktīs. Raksturīgākās bojājumu pazīmes - robainas vai nograuztas augu lapas un spīdīga sliede, ko pārvietojoties atstājusi gliemeža pēda.
Ja arī turpmāk dienas būs apmākušās, vēsas un lietainas, gliemju barošanās periods ievērojami pagarināsies, un sagaidāmi bojājumi. Gliemežu savairošanās risks ir lielāks laukos, kur iepriekšējos gados vai priekšauga sējumā novērota gliemežu aktivitāte, nav veikta augsnes aršana, meža ielokos, ūdenstilpņu tuvumā.
Regulāri aplūkojiet dīgstošos ziemāju sējumus, lai savlaicīgi lemtu par ierobežošanas pasākumu nepieciešamību!