Lai izlemtu vairāk nekā desmit tūkstošu Latvijas pilsoņu parakstītās iniciatīvas par eiro ieviešanas atlikšanu tālāko likteni, Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai pašiem ar savām galvām nepietika.
Uz tās nākamo sēdi pēc divām nedēļām tiks uzaicināti vairāki speciālisti, kuru viedoklim vajadzētu palīdzēt deputātiem izšķirties par tālāko rīcību.
10 384 pilsoņu parakstītās iniciatīvas iesniedzējs Ģirts Mazurs komisijas deputātus centās pārliecināt, ka sabiedrība nevēlas eiro un tas esot skaidri redzams sociālo aptauju rezultātos. Vēlmei pagaidām nepievienoties eirozonai esot arī ekonomiskie un juridiskie pamatojumi. Tādēļ iniciatīvas autori vēloties panākt, lai tautas vēlmes tiktu uzklausītas.
«Lai atliktu eiro ieviešanu, nepieciešams informēt sabiedrību par sekām, kas sagaidāmas, ieviešot eiro. Lai īstenotu šādu ieceri, Latvijas valdībai jāuzsāk pārrunas ar ES, lai atliktu eiro ieviešanu Latvijā,» teikts pilsoņu parakstītajā iniciatīvā.
Iniciatīvas teksta centrālais elements, ir «ES stabilizācijas fonds», kurā Latvijai būs jāiemaksā noteikta summa, lai vajadzības gadījumā būtu līdzekļi, ar kuriem palīdzēt nelaimē nonākušai ES dalībvalstij.
«Labs piemērs ir Igaunija, kur šā jautājuma likumību un atbilstību Igaunijas Satversmei Igaunijas Augstākajā tiesā lūdzis izvērtēt Igaunijas tiesībsargs,» teikts iniciatīvā.
Jautāts, vai šī iniciatīva nav viņa iespējamās priekšvēlēšanu aģitācijas kampaņas sastāvdaļa, Ģ. Mazurs atbildēja, ka aktīvajā politikā nedarbojoties un nevienā pašvaldībā nekandidējot uz deputāta vietu.
Uzklausījuši iesniedzēju, komisijas locekļi nolēma, ka objektivitātes nodrošināšanai, izskatot iniciatīvu, jāpieaicina Finanšu ministrijas, Latvijas Bankas pārstāvji, kā arī pētījumu centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš un iniciatīvas iesniedzēju pārstāvji.
Jau vēstīts, ka Saeima 31. janvārī otrajā un galīgajā lasījumā pieņēma Euro ieviešanas likumu, kas regulēs lata un eiro vienlaicīgas apgrozības periodu, abu valūtu paralēlās atspoguļošanas periodu, skaidrās naudas nomaiņu pret eiro un citus jautājumus.
Eiro ieviešanas mērķa datums Latvijā ir 2014. gada 1. janvāris. To, vai Latvija patiešām saņems uzaicinājumu iestāties eirozonā, valdība cer uzzināt jūlijā.
Pēdējie sociālo aptauju rezultāti liecina, ka pāreju uz eiro Latvijā atbalsta 36% iedzīvotāju, to skaitā 29% iedzīvotāju attieksme pret to bija «drīzāk pozitīva» un tikai 7% «ļoti pozitīva» attieksme. Negatīva attieksme pret eiro ieviešanu aprīlī bija 62% iedzīvotāju, kas ir par deviņiem procentpunktiem mazāk nekā pagājušā gada oktobrī.
Avots: nra.lv /Jānis Lasmanis