Jāņi ir vislatviskākie svētki, kurus, kā rāda alus darītavas Aldaris veiktā aptauja Aldara Papardes indekss, svin 92% aptaujāto. Turklāt visizplatītākā (66%) šo svētku tradīcija ir alus baudīšana, kam seko vainagu pīšana (46%), lēkšana pāri ugunskuram (41%) un Līgo dziesmu dziedāšana (40%).
Alus baudīšana ir ne tikai Jāņu svinību izplatītākā tradīcija, bet, kā atzīst 61% respondentu, alum šajos svētkos ir arī simboliska nozīme. Gandrīz piektdaļa aptaujāto atzīst, ka Jāņu svinības nav iedomājamas bez alus. Jāatzīst gan, ka alus dzeršanu kā ļoti būtisku un pat neatņemamu Jāņu svinēšanas sastāvdaļu biežāk min vīrieši un viņiem arī raksturīgāks ir viedoklis, ka alus tuvina draugus – tā uzskata 19% vīriešu pretstatā 7% sieviešu.
„Cilvēkiem Jāņos alus baudīšana ir ļoti svarīga tradīcija, un mūs tas priecē, tomēr es mudinātu cilvēkus vairāk pievērsties arī citu seno tradīciju veicināšanai, jo skaidrs, ka, lai cik svarīga šo svētku sastāvdaļa nebūtu alus, tā nav vienīgā. Piemēram, labprāt atkal redzētu meitas metam vainagus ozolos, lai tad arī puiši uzzinātu, cik ilgi būs jāgaida līdz kāzām, lai par sievu apņemtu savu mīļoto,” saka a/s Aldaris galvenais aldaris Valdis Čunka.
Tāpat Aldara Papardes indeksā noskaidrots, ka otra visbiežāk izplatītā Jāņu tradīcija ir vainagu pīšana, kurā iesaistās vidēji 46% aptaujāto, tiesa, starp sievietēm šīs tradīcijas ievērošana ir daudz izteiktāka (66%) nekā starp vīriešiem (29%). Šīs tradīcijas ievērošana ir raksturīgāka arī latviešiem (54%) salīdzinājumā ar cittautiešiem (32%).
Piektdaļa līgotāju gada īsākajā nak
tī dodas papardes zieda meklējumos, bet divas reizes vairāk Jāņu bērnu dzied Līgo dziesmas (40%) un lec pāri ugunskuram (41%). Nekādas saulgriežu tradīcijas neievēro vien 9% līgotāju.
Kā atklāja Aldara Papardes indekss, lielāka iespēja sastapt līgotājus ar vainagu galvā, dziedot skanīgas Līgo dziesmas, ir laukos, kamēr pilsētās, jo īpaši Rīgā, šīs tradīcijas tiek ievērotas retāk. Abu šo tradīciju ievērošana arī vairāk raksturīga latviešiem nekā cittautiešiem.
Jāatzīmē, ka Līgo svētki teju katrā mājā nav iedomājami bez ugunskura, jo no šīs tradīcijas būtu gatavi atteikties vien 6% līgotāju. Jāņus pavadīt ārpus draugu pulka un bez siera būtu gatavi vien attiecīgi 7% un 13% līgotāju, savukārt Jāņos pavadīt nedziedot būtu ar mieru 34% aptaujāto, tiesa gan, sievietes no dziedāšanas būtu gatavas atteikties daudz retāk (24%) nekā vīrieši (44%).
Latvieši kopumā ir aktīvāki Jāņu tradīciju ievērotāji nekā citu tautību pārstāvji, taču alus baudīšanu Jāņos salīdzinājumā ar citiem dzērieniem ir vienlīdz iecienījuši gan latvieši (72%), gan citu tautību līgotāji (65%).
Aldara Papardes indekss arī rāda, ka 70% līgotāju Jāņu naktī dod priekšroku tieši alum, kamēr vīnu dzer vien 14%, bet stipros alkoholiskos dzērienus – 10%.