Pašlaik likums paredz, ka valsts pensijas apmērs pārskatāms reizi gadā – 1. oktobrī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu. 2013. gadā pensijas, kuru apmērs nepārsniedz 200 latu, pārskatīja 1. septembrī, piemērojot indeksu 1,04, bet politiski represētajām personām valsts pensijas tika indeksētas neatkarīgi no to apmēra. LM informē, ka Senioru lietu padomē tika panākta vienošanās, ka turpmākajos gados visām pensijām indeksēs daļu no pensijas, piemērojot gan faktisko patēriņa cenu indeksu, gan daļu no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem. Pensijas vai tās daļas apmērs, kas tiks pakļauts pensiju indeksācijai, šogad būs 200 latu jeb 285 eiro, bet turpmākajos gados pensijas vai tās daļas apmērs būs vienāds ar 50 procentiem no iepriekšējā kalendārā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī (noapaļotu līdz veseliem eiro). Ja kopējais faktisko patēriņa cenu un iemaksu algas indekss šogad būs mazāks par skaitli 1, valsts pensijas nepārskatīs, bet, ja apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procenti būs lielāki par 15 procentiem, iemaksu algas indeksa noteikšanai piemēros 15 procentus.
Ja pensijas apmērs ir mazāks par īem noteiktajiem 200 latiem jeb 285 eiro, tad indeksēs visu pensiju. Tomēr jāņem vērā, ka indeksācijā parasti indeksē pamata pensiju, tas ir, bez piemaksas.
LM aprēķinājusi, ka pensiju indeksācijai nepieciešami 11,9 miljoni eiro (lielākie izdevumi nepieciešami sociālajā budžetā), taču saskaņā ar valsts budžeta likumu šogad ieplānotie līdzekļi ir 10,2 miljoni eiro, tāpēc papildus no budžeta vēl nepieciešami 1,6 miljoni eiro.
Avots: nra.lv /Inga Paparde