Ērču inficētība ar encefalīta vīrusu ir augsta

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra „Latvijas Infektoloģijas centrs” (LIC) dati liecina, ka strauji pieaudzis gadījumu skaits, kad, laboratoriski pārbaudot ērces, konstatēta to inficētība ar ērču encefalīta vīrusu. Stacionāra laboratorijas Imūnķīmijas nodaļā kopumā līdz 21.maijam pārbaudītas 290 ērces , konstatēta augsta šo kukaiņu inficētība ar ērču encefalīta vīrusu - 9,7%.


"Latvijas Infektoloģijas centrs” speciālisti uzskata, ka, lai gan ērču aktivitāte šogad iezīmējusies vēlāk nekā citus gadus, tomēr ērču inficētības līmenis jau šobrīd ir augsts un pārsniedz iepriekšējās sezonas rādītājus (pēc analoga skaita ērču pārbaudes 2011.gadā, ērču inficētība bija 5,6% -; bet 2012.gadā – 8,1%).


Šajā ērču aktivitātes sezonā, pēc palīdzības ērces noņemšanā pie LIC mediķiem vērsies 171 iedzīvotājs, bet ērces laboratoriskai pārbaudei nodevuši 263 cilvēki.


Šobrīd stacionārā LIC ārstējas 2 ērču encefalīta pacienti, bet 1 pacients izrakstīts no stacionāra pēc pārslimota ērču encefalīta.


Šogad pirmā cilvēkam piesūkusies ērce LIC tika noņemta 16.aprīlī, savukārt, pagājušajā gadā pirmā cilvēkam piesūkusies ērce tika noņemta jau 23.martā.


Infektologi aicina iedzīvotājus, uzturoties dabā, ievērot drošības pasākumus, lai izvairītos no ērču piesūkšanās un samazinātu inficēšanās risku. Jāatceras, ka ērces izplata arī Laimas slimību.


Tāpēc mediķi atgādina, ka ir ļoti svarīgi piesūkušos ērci pareizi noņemt.


Ar kukaiņa izvilkšanu nedrīkst kavēties, jo Laimas slimības risks paaugstinās, ērcei ilgāk atrodoties uz ķermeņa. Pirms ērces izvilkšanas ar spirtu jādezinficē vieta, kur tā piesūkusies. Ar tievu pinceti ( vai speciālo ērču izņemšanas pinceti) jāsatver ērce pēc iespējas tuvāk ādai, cenšoties ērci nesaspiest un lēni ar vienmērīgu kustību jāvelk ārā. Nekādā gadījumā nedrīkst saspiest vai sažņaugt ērci, jo var notikt ērces ķermeņa šķidruma injicēšanās ādā. To nedrīkst arī griezt, durt vai raut, jo ērces mutes daļa var palikt ādā un inficētais šķidrums no ērces var iekļūt brūcē. Pēc ērces noņemšanas, tās piesūkšanās vietu apstrādā ar joda tinktūru, odekolonu vai spirtu. Rokas obligāti rūpīgi jānomazgā ar ziepēm. Nav ieteicams pieskarties ērcei ar pirkstiem, jo infekciju izraisītāji var nokļūt organismā caur mikrotraumām ādā, vai nejauši aizskarot gļotādas. Tāpēc, ja nav pincetes un ērce jāizvelk ar pirkstiem, jāizmanto kāda starpliku – auduma gabals, papīrs, salvete vai gumijas cimdi. Ērces noņemšanā var izmantot diega cilpu. To apsien ap ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un, velkot aiz galiem, izņem ērci.


Avots: nra.lv

Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress