Ventspilī kādam neapdomīgam autovadītājam ar automašīnas noslīcināšanu beigusies vēlme paslidināties pa Būšnieku ezera ledu. Pašam šoferim paveicās, viņš paspēja no auto izrāpties.
Kad policija noskaidros vainīgo, viņam būs ne tikai jāmaksā naudas sods par neatļauto uzbraukšanu uz ezera, bet visticamāk būs jākompensē arī videi nodarītais kaitējums.
Karstgalvis ar savu automašīnu uz ezera ledus uzbrauca pagājušajā nedēļā. No krasta nobraucot kādus 300 metrus, auto priekšgals piepeši pazudis zem ledus. Zinātāji stāsta, ka aso izjūtu cienītājam izdevies pārrāpties uz aizmugurējo sēdekli, izsist loga stiklu un izkļūt no grimstošā spēkrata. Jau pēc brīža transporta līdzeklis pazudis zem ledus. Pašlaik par šo atgadījumu liecina vien līdz galam neaizsalis āliņģis, sēdekļa fragments, kas mētājas uz ledus, kā arī gumija no loga un izsistā stikla lauskas.
Kad Neatkarīgā gāja apskatīt notikuma vietu, tobrīd uz to devās arī turpat netālu esošā briežu dārza pārvaldnieks Ādams Grīnbergs. Viņš ir neizpratnē, cik gan dullam ir jābūt cilvēkam, lai brauktu pa tik plānu ledu. Tobrīd ledus bijis vien 10–12 centimetrus biezs. Kājām pa tādu nav bīstami staigāt, bet automašīnas svaram tas nu gan bijis krietni par trauslu. Vēl muļķīgāk bijis braukt uz ezera vidu, kas aizsalis pats pēdējais un patiešām bijis vēl ļoti bīstams. Ā. Grīnbergs raizējas, ka tagad ezera dibenā guļ reāls dabas piesārņotājs, jo ūdenī nonāks degviela un eļļas.
Zemledus makšķernieki Neatkarīgajai atklāja, ka vietā, kur ielūzis auto, vēlāk rosījušies arī ūdenslīdēji. Taču skaidrs, ka pagaidām automašīnu no ūdens izcelt nevarēs, jo ledus vēl ir pārāk plāns, lai uz tā varētu noturēties kāda smagāka tehnika.
Ventspils pašvaldības policijas priekšnieks Jānis Arājs atklāj, ka šajā gadījumā noteikti tiks ierosināta administratīvā lietvedība. Ir vien jānoskaidro automašīnas numura zīme, lai varētu atrast un sodīt tās īpašnieku. Turklāt šoreiz atbildība būs ne tikai par pilsētas saistošo noteikumu pārkāpšanu, jo piebraukt pie Būšnieku ezera un attiecīgi uzbraukt uz ledus ir aizliegts, bet arī par videi nodarīto kaitējumu. Jo skaidrs, ka no automašīnas ezerā izplūdīs degviela un eļļas. Par notikušo tikšot informētas pašvaldības un valsts vides aizsardzības iestādes, lai to speciālisti varētu izvērtēt iespējamo kaitējumu dabai. Būšnieku ezers nav parasta ūdenstilpe – uz to attiecas arī īpaši aizsargājama dabas teritorija, kas iekļauta Eiropas aizsargājamo teritoriju tīklā NATURA 2000.
J. Arājs skaidro, ka atbilstoši pilsētas saistošajiem noteikumiem Būšnieku ezera krastam ārpus izbūvētām ielām nedrīkst piebraukt tuvāk par desmit metriem. Līdz ezera krastam nav izbūvēta neviena iela, tātad, izņemot izbūvēto stāvlaukumu, citviet līdz ezera krastam piebraukt ir aizliegts. Tas nozīmē, ka nav arī atļauts uzbraukt uz ezera ledus. Policija uzmana, lai šie noteikumi tiktu ievēroti. Pagājušajā gadā par šādiem pārkāpumiem municipāļi ir ierosinājuši vairākus desmitus administratīvo lietu, kā arī izteikuši aizrādījumus. Dažos gadījumos arī par braukāšanu pa ezera ledu. Arājs savā darba praksē neatceras nevienu līdzīgu gadījumu, kad auto būtu ielūzis ledū un nogrimis. «Šķiet, līdz šim tik pārgalvīga autovadītāja vēl nav bijis,» sacīja municipāļu priekšnieks.
Avots: nra.lv /Kristīne Klauze