Kāli un rāceni bieži mēdz jaukt un jāteic- to ir ļoti viegli izdarīt, jo abi ir gaužām līdzīgi. Abi šie dārzeņi ietilpst kāpostu dzimtā (Brassica). Portāls "The Spruce " atklāj, ka rācenis pirmo reizi kultivēts jau 15. gadsimtā p.m.ē., bet kālis fiksēts 1620. gadā, kad tas atrasts augam savvaļā Zviedrijā.
Kālis
Kālis, visticamāk ir cēlies no rāceņa un kāposta sakrustošanās, tāpēc uzskatāms par hibrīdu. Kāļi parasti ir ar dzeltenīgu nokrāsu. Tie pēc garšas ir saldāki nekā rāceņi. Atšķirībā no rāceņiem, kāļiem kaitē karsts klimats. Kāļus mēdzot dēvēt arī par "zviedriem" vai zviedru kāļiem.
Rācenis
Rāceņi parasti ir gaišā krāsā ar violetu nokrāsu. Rācenis pēc izmēra parasti ir mazāks nekā kālis. Rāceņi spēj augt dažādos klimatiskajos apstākļos.
6 RECEPTES:
1. Rāceņu salāti
Sastāvdaļas: 2 līdz 3 rāceņi; 1/2 glāze jāņogu vai dzērveņu; cukurs vai medus (dilles vai ķimenes).
Notīrītus rāceņus sarīvē vai sagriež salmiņos, sajauc ar saspiestām ogām un pieliek piedevas. Var pārkaisīt ar sasmalcinātām dillēm vai ķimenēm.
2. Rācenis ar sēņu pildījumu
Sastāvdaļas: 5 vidēja izmēra rāceņi, 300 g sēnes, 50 g sīpoli, 50 g sviests, 50 g miltu, 1 ola, pētersīļa dilles, rīvmaize, sāls, pipari.
Rāceni nomizo, apsala un novāra. Izņem no katla un atdzesē. Ar asu nazi nogriež rāceņa augšējo daļu 1 cm biezumā un ar tējkaroti uzmanīgi izdobj vidu. Sīki sagrieztas sēnes cep sviesta kopā ar sīpoliem, pievieno rīvmaizi, cieti vārītu saberztu olu, kā arī sasmalcinātus zaļumus. Visu samaisa un ar iegūto masu piepilda rāceni, uzsedz 'Vāciņu". Sagatavotos rāceņus liek ar taukvielu ieziestā pannā, pielej nedaudz ūdens un cep. Pasniedz ar balto mērci.
Mērce - 2 ēdamkarotes miltu apcep 50 gramos sviesta, atšķaida ar glāzi buljona un pusglāzi krējuma. Gatavu, izkāstu pārlej rāceņiem.
3. Rāceņu biezzupa
Sastāvdaļas: 500 grami rāceņu; 1 ēdamkarote kviešu miltu; 1 ēdamkarote sviesta; gaļas buljons.
Rāceņus nomazgā, nemizotus uzkarsē ūdenī līdz viršanai, vēlreiz nomazgā, nogriež zaļo galvu, nomizo, sagriež gabaliņos, aplej ar ūdeni (lai tikko nosedz rāceņus, izvāra, karstu izberž caur sietu, apkaisa ar apgrauzdētiem miltiem, labi samaisa, uzvāra. Pēc garšas atšķaida ar gaļas buljonu un vēlreiz uzvāra.
4. Karstie kāļu salāti
Sastāvdaļas: 1 neliels kālis; 1/2 glāzes augu eļļas; 1 sīpols; 1 ēdamkarote sakapāta sīpola vai loku.
Nomazgātu kāli sagriež kubiņos vai salmiņos un novāra nelielā ūdens daudzumā. Ūdeni nolej un izmanto zupai, kāli aplej ar augu eļļas mērci, iepriekš tai pieliekot sarīvētu sīpolu un sasmalcinātus maurlokus vai lokus.
5. Pildīti kāļi
Sastāvdaļas: 2 kāļi; 500 g maltas gaļas; liellopu kauli buljonam; 1 skābs gurķis; 2 sīpoli; garšsaknes; sāl; pipari; 4 šķēlītes siera; zaļumi.
No kauliem vara buljonu, tad ievieto nomizotus kāļus, pievieno sali, garšsaknes. Kad kāļi pusmīksti, tos izņem, nedaudz atdzesē, tad uzmanīgi izdobj vidus. Iedobumu izkaisa ar sāli, pipariem, ievieto pildījumu. To pārliek ar siera šķēlītēm.
Pildījumam malto gaļu apcep, pievieno saceptus sīpolus, skābo sasmalcināto gurķi un sasmalcinātas, buljonā vārītas garšsaknes. Pildījumam tāpat var izmantot buljonā vārītu, pēc tam samaltu gaļu vai maltas gaļas un novārītu rīsu maisījumu. Lai kāļi cepot neizžūtu, to malas aptin ar folija papīru. Kāļus ievieto ugunsdrošā stikla veidnē vai saliek uz cepamās pannas, virsū uzliek pa piciņai sviesta vai skāba bieza krējuma un sakarsētā cepeškrāsnī cep. Kāļus var pasniegt ar turpat uz pannas izceptiem kartupeļiem, kartupeļu biezeni vai maizi. Piedevām var pasniegt skāba krējuma, tomātu vai zaļumu mērci.
6. Kāļu kotletes
Sastāvdaļas: 1 kg; 4 olas, 200 g rīvmaize; sāls; taukvielas.
Kāļus nomizo, sagriež gabaliņos, pārlej ar karstu ūdeni un ļauj 15 minūtes pastāvēt, lai izvelkas sīvums. Pēc tam ūdeni nolej, kāļus liek verdošā ūdenī un vāra mīkstus. Atdzesētus samaļ gaļas mašīnā, pieliek sāli, olas, rīvmaizi un masu labi sakuļ. Veido kotletes, apvārta rīvmaizē un cep sviestā vai eļļā brūnas. Pasniedz ar sēņu vai krējuma mērci.
Avoti: The Spruce; Receptes
Baiba Puriņa, nra.lv