Kas nepieciešams, lai pārvietotos ar automašīnu? Tieši tā – autovadītāja apliecība, tehniskās apskates uzlīmei un derīgai OCTA polisei. Bez tiesībām un OCTA neiztikt nu nekā, bet, ja automašīnai beigusies tehniskā apskate, pastāv vēl kāda iespēja, un tā ir vienas dienas atļauja. Kas tā ir, kur to iegādāties, kādās situācijās tā var noderēt un viss pārējais par vienas dienas atļauju – raksta turpinājumā!
Kas ir vienas dienas atļauja un kam tā paredzēta?
Reizēm mēdzam aizmirst labāko draugu dzimšanas dienas un citus nozīmīgus datumus, tāpēc ir piedodami, ja kādu reizi piemirst atgadās arī par automašīnas tehniskās apskates beigu termiņu. Taču, ak vai – braukšana bez tehniskās apskates ir aizliegta, jo līdz ar to nav iespējams zināt, vai automašīna vispār ir derīga lietošanai kopējā satiksmē un vai tā neapdraud apkārtesošos cilvēkus un Tevi pašu.
Un tieši šādām situācijām CSDD vienas dienas atļauja arī ir paredzēta – kā vēsta csdd.lv mājaslapa, šī atļauja transportlīdzekļa īpašniekam un vadītājam ļauj aizbraukt līdz tehniskās apskates stacijai ar automašīnu vai citu transportlīdzekli, “kam beidzies termiņš atļaujai piedalīties ceļu satiksmē (nav spēkā esošā tehniskās apskates uzlīme) vai beidzies pagaidu atļaujas derīguma termiņš”.
Taču ņem vērā – vienam transportlīdzeklim atļauju vari saņemt maksimums divas reizes gadā, un tā patiešām kalpo tikai vienu dienu.
Kādiem transportlīdzekļiem atļauja tiek izsniegta?
Pats galvenais noteikums – transportlīdzeklim obligāti jābūt reģistrētam Latvijā. Taču vai iespējams saņemt vienas dienas atļauju arī tad, ja auto nav uzskaitē? Jā, šādos gadījumos:
- Transportlīdzeklis ir noņemts no uzskaites atsavināšanai Latvijā;
- Transportlīdzeklis izslēgts no reģistra, jo trīs gadu laikā nav veiktas nekādas darbības.
Kur vienas dienas atļauju iespējams iegūt?
Šajā aspektā izvēles iespējas nav plašas, proti, atļauju vari iegūt tikai un vienīgi CSDD. Taču opcijas ir divas – vai nu doties uz kādu no CSDD nodaļām, vai arī pieteikties tai elektroniski e-CSDD. Otrais variants ir visai ērtāks, tomēr, ja izvēlēsies pirmo opciju, proti, apmeklēt CSDD nodaļu, ņem vērā, ka atļauju var saņemt tikai un vienīgi pilngadīga persona, un līdzi jābūt personu apliecinošam dokumentam, šajā gadījumā – personas pasei, CSDD izsniegtai transportlīdzekļa vadītāja apliecībai vai mācību braukšanas atļaujai.
Savukārt, ja interneta pasaule Tev šķiet samērā sveša un uztraucies, ka elektroniski pieteikties atļaujai varētu būt sarežģīti, vari iepazīties ar CSDD sagatavoto informatīvo materiālu, kurā skaidri un detalizēti izskaidrots katrs solis, kas Tev jāveic, atļaujai piesakoties internetā.
Taču vai Tevi interesē, kā šī atļauja izskatās? Par to Tev nav jāuztraucas, jo tā ir tikai un vienīgi elektroniska – Tev to nevajadzēs nedz izdrukāt, nedz parakstīt. Ja Tevi apstādinās policisti, muitas vai robežsardzes darbinieki, par to, ka Tev šāda atļauja izsniegta, viņi pārliecināsies CSDD Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā internetā.
Cik maksā vienas dienas braukšanas atļauja?
Protams, jēdzieni “lēts” un “dārgs” katram no mums nozīmē ko citu, taču vienas dienas atļauja CSDD patiešām nav dārga – tā izmaksā 3.56 eiro. Ja salīdzinām to ar sodu, kas pienākas par braukšanu ar transportlīdzekli bez tehniskās apskates (55 līdz 120 eiro), atliek vien secināt, ka mēģināt ietaupīt un līdz tehniskās apskates vietai “aizšmaukt” bez vienas dienas atļaujas būtu vairāk nekā muļķīgi.
Kur iespējams pārvietoties ar vienas dienas atļauju?
Uzreiz gan jāteic, ka vienas dienas atļauja nekādas plašās iespējas nedod – tā paredzēta tikai un vienīgi tam, lai Tu ar transportlīdzekli varētu doties no tā pašreizējās atrašanās vietai līdz tuvākajai tehniskās apskates stacijai. Tātad – nekādu lieku izbraucienu, kamēr nebūs izieta tehniskā apskate! Turklāt atļauja ir derīga tikai tajā dienā, kurā grasies veikt tehnisko apskati, un noteikts ir arī laika ierobežojums, proti, līdz plkst. 21:00.
Vēl ņem vērā arī to, ka vienas dienas atļauja nedrīkst tikt izmantota, lai ar transportlīdzekli veiktu kravu vai pasažieru pārvadājumus, un arī transportlīdzekļu vadītāju apmācību ar šādu auto veikt nedrīkst!
Kādu atbildību Tu uzņemies, iegādājoties vienas dienas atļauju?
Līdz ar vienas dienas atļaujas jeb VDA iegādi Tu uzņemies arī atbildību, ka Tavs transportlīdzeklis ir pilnībā piemērots, lai ar to varētu piedalīties ceļu satiksmē, proti, tas nekādā veidā neapdraud nedz cilvēku veselību un dzīvību, nedz apkārtējo vidi un satiksmes drošību.
Transportlīdzeklis nav noteiktā kārtībā pārreģistrēts un nav samaksāti naudas sodi. Vai atļauju iespējams noformēt arī šādā gadījumā?
Arī tad, ja “piemirsies” samaksāt kādu naudas sodu vai transportlīdzeklis nav korekti pārreģistrēts, neuztraucies – vienas dienas atļauja Tev joprojām ir pieejama. Taču – ir daži noteikumi, kas paredz, kā Tev šādās situācijās jārīkojas:
- Transportlīdzekļa pārreģistrāciju jāveic līdz tehniskās apskates veikšanai (“ja mainās transportlīdzekļa reģistrācijas apliecībā norādītā turētāja vārds, uzvārds vai nosaukums” – CSDD mājaslapā atrodamā informācija) vai “5 dienu laikā, ja ir mainījies transportlīdzekļa reģistrācijas apliecībā norādītais īpašnieks (turētājs, valdītājs) vai kaut viens no uzskaites tehniskajiem datiem”;
- Naudas sods vai sodi savukārt jāsamaksā pirms tehniskās apskates veikšanas vai transportlīdzekļa pārreģistrācijas.
Ja vēlies zināt, kādas ir CSDD auto pārrakstīšanas cenas, pačukstēsim Tev priekšā, ka šī darbība e-CSDD (īpašnieka maiņas noformēšana, reģistrācija un reģistrācijas apliecība) maksā 25.23 eiro.
Vai vienas dienas atļauja var palīdzēt arī tad, ja beidzies OCTA termiņš?
Nē, šāds risinājums gan nav pieļaujams – lai pārvietotos ar automašīnu vai kādu citu motorizētu transportlīdzekli, OCTA polise jeb obligātā civiltiesiskā transportlīdzekļu apdrošināšana ir obligāta nepieciešamība. Taču arī OCTA, tāpat kā vienas dienas atļauju, Tu pavisam ērti vari iegādāties internetā.
Tehniskā apskate – obligāta nepieciešamība ikvienam transportlīdzeklim, kas tiek izmantots
Lai pa ceļiem pārvietotos transportlīdzekļi, kas tam ir piemēroti un nevienu neapdraud, obligāta ir CSDD tehniskā apskate. Šī apskate ir jāveic gan vieglajiem auto, gan kravas automobiļiem, autobusiem un arī kravas automobiļu piekabēm. Apskates laikā transportlīdzeklis tiks novērtēts ar vērtējumu no 0 (labākais vērtējums) līdz 3 (sliktākais vērtējums).
Saņemot tehniskā stāvokļa kopējo vērtējumu 0 vai 1, iegūsi tehniskās apskates uzlīmi, savukārt, saņemot atzīmi 2, Tev tiks dota atļauja 30 dienas turpināt pārvietoties ar transportlīdzekli, taču šajā periodā vajadzēs novērst visus trūkumus. Savukārt, iegūstot vērtējumu 3, nesaņemsi arī pagaidu atļauju, jo šāds transportlīdzeklis nav piemērots, lai ar to piedalītos satiksmē.
Tāpēc, ja vēlies kaut kur aizbraukt ar mašīnu arī pēc apskates, labāk jau laikus parūpējies par tās tehnisko stāvokli.
Pieejama arī automašīnas diagnostika: kad tā var noderēt?
Starp citu, CSDD tehniskās apskates stacijās iespējams veikt arī transportlīdzekļu diagnostiku, kas noderēs, ja par auto stāvokli gribi pārliecināties pirms tehniskās apskates. Tāpat šo opciju vari izmantot arī gadījumos, kad grasies iegādāties kādu jaunu transportlīdzekli, taču vēlies būt drošs, ka ar to viss ir kārtībā. Diagnostikas laikā tiek pārbaudīts tas pats, ka tehniskajā apskatē, proti:
- Transportlīdzekļa ritošā daļa;
- Balstiekārtas;
- Apgaismes ierīces;
- Benzīnmotoru un dīzeļmotoru atgāzes.
Pēc diagnostikas veikšanas saņemsi arī protokolu, kurā atradīsi visu nepieciešamo informāciju par transportlīdzekļa tehnisko stāvokli.
Kāds ir sods par braukšanu bez tehniskās apskates?
Frāzes “sods par braukšanu bez tehniskās apskates 2017”, “sods par braukšanu bez tehniskās apskates 2016” un “sods par braukšanu bez tehniskās apskates 2015”, kā priekšā saka Google, ir visai izplatīti meklējumi, taču uz rezultātiem, kas zem šiem meklējumiem atrodami, nevajadzētu paļauties, jo likumi un soda mēri mēdz mainīties.
Kā jau rakstā iepriekš minējām, sods par pārvietošanos bez derīgas tehniskās apskates uzlīmes šobrīd, 2018. gadā, liks šķirties no 55 līdz pat 120 eiro, taču papildus tam “bonusā” saņemsi arī divus soda punktus – to nosaka Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss.
Cik maksā tehniskā apskate?
Atbilde uz šo jautājumu ir atkarīga no tā, kāds transportlīdzeklis ir Tavā rīcībā. Tā, piemēram, vieglajiem auto ar benzīna motoru pamatapskate kopā ar atļauju piedalīties ceļu satiksmē un tehniskās apskates uzlīmi izmaksās 26.88 eiro, savukārt dīzeļmotora auto īpašniekiem šī summa būs nedaudz lielāka, proti, 31.33 eiro. Ar detalizētu informāciju par tehnisko apskašu cenām vari iepazīties CSDD mājaslapā sadaļā “Maksājumi par tehnisko apskati”.
Kur iespējams veikt tehnisko apskati?
Ja vēlies atrast, kur vistuvāk Tavām mājām iespējams veikt tehnisko apskati, ieskaties CSDD kontaktu sadaļā – kreisajā malā atradīsi filtru, kurā, “atķeksējot” transportlīdzekļa svaru (līdz vai virs 3500 kilogramiem), redzēsi, kur tehnisko apskati iespējams veikt.
Savukārt, runājot par aptuveno laiku, kas jāvelta transportlīdzekļa tehniskajai apskatei – parasti tā būs aptuveni viena stunda, taču dažkārt CSDD nodaļā var nākties pavadīt arī vairākas stundas; CSDD mājaslapā norādīts, ka maksimālais laiks var sasniegt 3.5 stundas. Tāpēc tehniskās apskates veikšanai atvēli pienācīgi daudz laika!
Tātad esam secinājuši, ka tehniskā apskate Tavam auto ir obligāta nepieciešamība, bet, ja esi par to piemirsis, vari izmantot tādu opciju kā vienas dienas atļauja, kas ļaus doties uz CSDD nodaļu un veikt tehnisko apskati Tavam spēkratam. Taču vēl obligāta ir arī OCTA polise – to pavisam ērti vari iegādāties IIZI radītajā OCTA kalkulatorā, kur atradīsi izdevīgāko polisi pāris minūšu laikā, pat neizejot no mājas!