Polikarbonāta siltumnīcas – kas par tām būtu jāzina pirms iegādes?



Sākoties dārza sezonai, cilvēki ar zaļajiem pirkstiņiem nevar vien sagaidīt, kad varēs ierušināties kādā dobē un nobaudīt sezonas pirmo sulīgo tomātu. Dārzkopība ir nodarbe pacietīgajiem – ieguldītā darba augļi ienākas vien pēc vairākiem mēnešiem, taču ir veids, kā pasteidzināt ražas ievākšanu – dārza siltumnīcas. Izvēloties polikarbonāta siltumnīcu, tas būs vienkāršāk, nekā varētu šķist, un pat iesācējiem būs lieliska dārza sezona. Kā izvēlēties īsto? Lasiet tālāk!

Kas ir polikarbonāts?

Polikarbonāts ir moderns un mūsdienīgs polimēru materiāls – tam raksturīga augsta kušanas temperatūra, kā arī ievērojama triecienizturība un mehāniskā izturība pat zemā temperatūrā. Tas ir fizioloģiski inerts, caurspīdīgs un lieliski piemērots dažādu materiālu, piemēram, lokšņu, plēvju un cauruļu, izgatavošanai.

Siltumnīcu pārklājumos galvenokārt tiek izmantots šūnu polikarbonāts – tas ir viegls, caurspīdīgs, ar ļoti labu siltumvadītspējas koeficientu. Polikarbonāta siltumnīcas ziemā nav jādemontē, tās var atstāt saliktā veidā daudzas sezonas. Atliek vien parūpēties par augsnes uzlabošanu.

Kādēļ izvēlēties polikarbonāta siltumnīcas?

Agrāk siltumnīcas galvenokārt tika konstruētas no koka ar plēves vai stikla pārklājumu. Taču mūsdienās tās vairs nav vienīgās izvēles iespējas. Polikarbonāta siltumnīca cenas ziņā būs dārgāka nekā plēves siltumnīca, taču arī nesalīdzināmi izturīgāka. Pat viskvalitatīvākā plēve siltumnīcai nekalpos ilgāk par pāris sezonām, savukārt polikarbonāts kalpos vismaz desmit gadus.

Priekšrocības

● Ražotāja garantija polikarbonātam – vismaz 10 gadu kalpošanas laiks.
● Ražotāja garantija metāla karkasam – 2 gadi.
● Ātra un vienkārša salikšana – visas nepieciešamās sastāvdaļas tiek piegādātas vienā komplektā.
● Laba slodzes izturība (ziemā siltumnīca nav jādemontē, tā iztur sniega segu).
● Konstrukcijas no cinkota tērauda, tā novēršot rūsēšanu, vai alumīnija.
● Var vienkārši ierīkot vēdlodziņus.
● Var uzstādīt gan uz dēļu perimetra pamata, gan vienkārši ierokot stiprinājuma nobeiguma galus zemē.
● Polikarbonāta siltumnīcas ir iespējams pagarināt, iegādājoties un uzstādot papildu posmus.
● Pieejami dažādi dizaini – arkveida siltumnīcas, arkveida ar spicu virsotni, taisnstūrveida ar divslīpju jumtu, taisnstūrveida ar vienslīpes jumtu.
● Labāka aizsardzība pret ultravioleto starojumu.

Trūkumi

● Polikarbonāta siltumnīcas cenas ziņā ir krietni dārgākas nekā plēves siltumnīcas, kam pamatā ir koka siltumnīcas karkass, taču arī daudz ilgmūžīgākas.
● Uzstādīšanā nepieciešamas nelielas iemaņas – vientuļa vecmāmuļa dziļos laukos saviem spēkiem galā netiks (atšķirībā no koka siltumnīcas konstrukcijas, pie kuras var vienkārši pienaglot plēvi vienai sezonai). Polikarbonāta siltumnīcas montāža nav sarežģīta, taču zināmas iemaņas ir nepieciešamas.

Kāda polikarbonāta siltumnīca būs vispiemērotākā?



Vienas atbildes uz šo jautājumu nav, jo atšķiras gan vēlmes, gan vajadzības un iespējas. Taču viena no labākajām polikarbonāta siltumnīcu īpašībām – tas var modulēt pēc saviem ieskatiem un attiecīgi paplašināt vai samazināt, pievienojot vai izņemot kādu posmu. Piemēram, vienā gadā var sākt ar mazāka izmēra siltumnīcu, un, ja iepatīkas un aizrauj, nākamajā sezonā šo pašu siltumnīcu var paplašināt.

Siltumnīcu parametri, no kuriem var izvēlēties sev tīkamāko modeli

Izmērs: platumā no 2 m, garumā no 2 līdz pat 12 m.

Pamati: var novietot gan uz lentveida pamatiem, gan uz dēļu perimetra, gan ierakt gala stiprinājumus zemē.

Forma: gan klasiskas taisnstūrveida ar divslīpju jumtu, gan arkveida, gan rūķīšu namiņiem līdzīgās nosmailinātās arkas.

Profilu materiāls: cinkots tērauds vai alumīnijs, pieejami arī modeļi, kuros kā stiprības ribas izmantotas plastmasas caurules siltumnīcām.

Papildaprīkojums: vienas vai divas durvis, vēdlodziņi (dažiem siltumnīcu modeļiem pieejami komplektācijā – citiem var ierīkot atsevišķi pēc vajadzības), papildus pieejamas laistīšanas sistēmas un stādu atsiešanas komplekti.
Attālums starp stiprības ribām: 1 m vai 2 m.

Polikarbonāta lokšņu piestiprināšanas veids: ar skrūvēm vai ar īpašiem savilcējiem, necaururbjot polikarbonāta loksnes, tādējādi polikarbonāts siltumnīcām tiek uzlikts veselām loksnēm, un, ja vēlāk plāni mainās, to var izmantot citiem nolūkiem.

Cena: atkarībā no izmēra, materiāliem un izvēlētā papildaprīkojuma cena svārstās no 260 eiro līdz pat 1500 eiro par 12 m garu pastiprināta polikarbonāta siltumnīcu. Salīdzinot cenas un izmaksas, kādas rada koka siltumnīcas un plēves siltumnīcas, jāņem vērā arī siltumnīcas mūžs. Siltumnīca no polikarbonāta nav jāizjauc, tā var kalpot vairāk nekā 10 gadu, savukārt plēves mūžs nepārsniedz pāris sezonas, stikls ir sarežģītāk kopjams, kā arī – koka konstrukcijas ir mazāk izturīgas nekā cinkota tērauda vai alumīnija ribas.

Kādu siltumnīcu izvēlēties?

Jāņem vērā pāris nianses:

● Jāizvēlas siltumnīca, kuras polikarbonāta biezums ir vismaz 4 mm. Plānāks polikarbonāts (3,5 mm) būs neizturīgāks.
● Ja ir šaubas par nepieciešamo izmēru, ieteicams izvēlēties modeli, kuram ir pieejami pagarinājumi, lai nākotnē varētu paplašināt platību.
● Ieteicams izvēlēties pastiprinātu ribu konstrukciju, lai nodrošinātos pret snieglauzēm ziemā, kā arī varētu droši atsiet stādus.
● Jāpievērš uzmanība standartaprīkojumā ietvertajam durvju un lūku skaitam, kā arī iespējai konkrētajam modelim vēlāk ierīkot papildu lūkas.

Kur meklēt labākās polikarbonāta siltumnīcas?

Plašs modeļu klāsts pieejams internetveikalā Precesdarbam.lv. Pieejami dažādi modeļi, alumīnija un cinkota tērauda karkasi, plašs cenu diapazons, kā arī – papildaprīkojums. Ielūkojieties jau tūlīt un izvēlieties savu jauno dārza rotu!
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress