Kā pareiz dārzā stādīt viršus



Apstaigājot ziedu salonus vai tirgus plačus, košie viršu podiņi nepaliks nepamanīti. Tāpēc, ja esi nolēmis šoruden dārzu papildināt ar viršu apstādījumiem, uzzini, kā šos augus pareizi stādīt, lai tie labi justos vēl ilgi.

Visupirms sagatavo apdobi, kuru plānots izkrāšņot ar viršiem. Viršiem jāizvēlas pēc iespējas saulaināka un siltāka vieta, taču derēs arī mazliet noēnota vieta. Apdobi pārrok un izlīdzina zemi. Kokaudzētavas ''Baltezers'' dārzniece Anita Kazaka par viršu stādīšanu raksta, ka šiem augiem netīkot liels mitrums, tāpēc, ja virši ar laiku sāk brūnēt, zini, ka mitrums bijis par daudz. Ja paredzi, ka augsne būs par mitru viršiem, pirms stādīšanas augsnē iestrādā mulču, lai nekrājas lieks mitrums un viršu saknes elpotu. Pēc augsnes sagatavošanas to izlīdzini.

Iegādāto viršu stādiņu izņem no podiņa un liek izraktajā bedrītē. Iestādīto augu pēc tam no visām pusēm piespiež ar augsni, lai pie saknēm nepaliktu tukšumi. Pretējā gadījumā saknes ar laiku iekaltīs un augs neattīstīsies.

Kā jau ar augiem tas pēc iestādīšanas ierasts, tie jāaplaista. Arī virši nav izņēmums, un tie jāaplaista ne tikai tāpēc, lai augu padzirdītu, bet arī tādēļ, ka ar ūdeni pieskalojas visi tukšumi, kas vēl palikuši starp saknēm un augsni.

Piemērotākā vieta stādīšanai:
Viršu audzēšanā jāņem vērā, ka tiem nepatīk liels mitrums, tāpēc jāizvēlas pēc iespējas saulaināka un siltāka vieta to stādīšanai, taču derēs arī mazliet noēnota vieta. Tikpat svarīgi ievērot, lai virši augtu skābā augsnē ar pH līmeni 4,5 līdz 5,5. Viršiem noteikti nebūs piemērota pārlieku mitra, smaga un mālaina augsne. Tā vietā izvēlies labi drenētu augsni, kas nav arī pārlieku sausa. Ja augsne ir smilšaina, to var papildināt ar kūdru un priežu mizu mulču 30 centimetru slānī. Ja apstādījumu papildināsi ar kūdras un mulčas sajaukumu (pusi uz pusi), tad apstākļi nodrošinās labvēlīgu vidi to augšanai.

Ja vien ir iespēja, tad viršus labāk stādīt vietā, kur mitrums dabiski notek, piemēram, uzkalniņos un nogāzēs.

Mēslošana:
Speciālisti gan norāda, ka ar mēslošanu nevajadzētu aizrauties, bet pāris reizes gadā to var darīt, lai augs saņemtu visas nepieciešamās barības vielas sekmīgai augšanai.

Mēslošanai vislabāk izmantot rododendriem vai hortenzijām paredzēto mēslojumu, kas palīdzēs uzturēt skābu reakciju un pie viena nodrošinās augu ar nepieciešamajām barības vielām.

Laistīšana:
Pirms ķeries klāt pie viršu aplaistīšanas, ņem vērā, ka stādiem nepatiks, ja tie tiks rasināti vai nedaudz apslacināti ar ūdeni. Labāk stādus kārtīgi aplaistīt retāk, nekā bieži un pavisam nedaudz. Ja tas netiks ņemts vērā, augs kļūs vārīgāks pret dažādām slimībām.

Lai regulārais mitrums nekaitētu stādiem, tos nepieciešams mulčēt. Mulčējums palīdzēs mitrumam nesaskarties ar lapojumu.

Ko darīt pavasarī:
Lai panāktu kuplāku viršu ziedēšanu un apstādījums saglabātu dekorativitāti, pavasarī tie uzmanīgi jāapgriež. Tas jādara aprīlī vai maijā, kad virši vēl tikai gatavojas mosties. Jāievēro, lai apgrieztas tiktu tikai noziedējušās ziedkopas, turklāt ne visas, bet tikai neliela daļa no tām. Ja tiks apgrieztas ziedkopas pārāk tālu, līdz koksnainajiem dzinumiem, tie vairs neataugs, un viršu stāds visai drīz iznīks.
Foto: Andy / Andrew Fogg/ https://www.flickr.com/photos/ndrwfgg/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Padalies

laukudzive.lv © 2024 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress