Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) oktobrī veiktajā pārbaudē SIA “RIMI Latvia” tirdzniecības vietā Rīgā konstatēja no Nīderlandes ievestā ugunsērkšķa Pyracantha spp. izplatīšanas noteikumu pārkāpumu.
Pēc dienesta sniegtās informācijas, augam noņemtajā paraugā laboratoriski apstiprināta bīstama augu karantīnas organisma bakteriālās iedegas (Erwinia amylovora) klātbūtne. Pamatojoties uz noteikumiem par bakteriālās iedegas apkarošanas un izplatības ierobežošanas kārtību, VAAD pieņemts lēmums visu augu partiju iznīcināt.
Kopš 2004.gada Latvija ir atzīta par bakteriālās iedegas (Erwinia amylovora) aizsargājamo zonu, līdz ar to Latvijā drīkst izplatīt tikai tos bakteriālās iedegas saimniekaugus, kas audzēti no bakteriālās iedegas brīvajās zonās, par ko liecina norāde augu pasē „ZP-b2” vai „ZP – LV”. Šādas norādes pārbaudē Rimi veikalā konstatētajiem bakteriālās iedegas saimniekaugiem ugunsērkšķiem Pyracantha spp. augu pasē nebija un papildus sniegtā informācija no Nīderlandes ražotāja apstiprināja, ka augi nav audzēti no bakteriālās iedegas brīvajā zonā.
Pārbaudes laikā pieņemts lēmums veikalos esošos 87 bakteriālo iedegu saimniekaugus izņemt no tirdzniecības un aizliegt to pārvietošanu, kā arī noņemts paraugs ar bakteriālās iedegas vizuālajām pazīmēm un nosūtīts Nacionālajai fitosanitārajai laboratorijai (NFL) testēšanai.
Pamatojoties uz NFL testēšanas pārskatu, kas apliecina, ka paraugā konstatēts augu karantīnas organisms bakteriālā iedega, VAAD pieņēma lēmumu konkrētās partijas augus iznīcināt sadedzinot.
Lai nenodarītu kaitējumu inficējot citus bakteriālās iedegas saimniekaugus, piemēram, ābeles, bumbieres, pircējiem jāatgriež Rimi iznīcināšanai arī iztirgotos 105 šīs partijas augus.
Bakteriālā iedega (Erwinia amylovora) ir augu karantīnas organisms, kas izraisa ļoti bīstamu augļkoku slimību. Šī slimība var izraisīt postījumus līdz pat 80 % apmērā no augļu dārza stādījumiem. Inficētais augs aiziet bojā. Baktērija piemērotos apstākļos ātri izplatās un ir grūti ierobežojama. Slimība izplatās ar kukaiņu starpniecību, ar lietu un vēju, ar inficētiem instrumentiem. Lielos attālumos tā izplatās ar stādāmo un potējamo materiālu, ar putnu starpniecību. Baktērija pārziemo inficētajos saimniekaugos. Baktērijas, saglabājušās raksturīgajās ķīļveida čūlās, ir primārais inficēšanās avots ziediem pavasarī. Inficēties ar bakteriālajām iedegām var ābeles, bumbieres, vilkābeles, pīlādži, klintenes, cidonijas, krūmcidonijas, korintes un ugunsērkšķi.