Kamēr Eiropas valstīs mirstība ar vēzi samazinās, Latvijā tā paliek nemainīgā līmenī, piektdien intervijā LTV raidījumā "Rīta Panorāma" atzina Latvijas Onkologu ķīmijterapijas asociācijas vadītāja Gunta Purkalne.
"Eiropā ik gadu mirstība ar vēzi samazinās par 1 %, savukārt Latvijā, diemžēl, mirstības radītāji ir bez tendences samazināties," sacīja Purkalne, norādot, ka galvenie faktori, kas ietekmē to, ka Latvijā mirstību neizdodas samazināt, ir agrīni nediagnosticēts vēzis un novēlota ārstēšana.
"Latvijā mēs redzam, ka daudzu gadu garumā agrīnā diagnostika ir novēlota. Otrs sāpīgais punkts ir modernās tehnoloģijas un inovācijas, kuras pieejamības ziņā Latvijā Eiropā ir pēdējā vietā," sacīja ārste, norādot, ka pie šis situācijas vainojams nepietiekošais nozares finansējums.
Runājot par savlaicīgu diagnostiku, kas bieži vien neizdodas, Purklane norāda, ka nereti tā ir pašu cilvēku vaina, kuri nepievērš uzmanību savai veselībai, neiet savlaicīgi uz pārbaudēm, vienlaikus norādot, ka vaina ir arī garajās rindas pie onkologa.
Purklane atgādināja, ka vēzi var izraisīt ģenētika, vides īpatnības, neveselīga pārtika, mazkustīgums utt.